Valtice: poznejte moravské víno ve všech jeho podobách a chutích

Valtice: poznejte moravské víno ve všech jeho podobách a chutích

Valtice se mezi znalci často nazývají hlavním městem vína. Zajeďte se tam podívat a brzy se přesvědčíte, že rozhodně nejde jen o nadsázku, ale skutečnost.

Navštivte Salon vín, některou z vinoték, vináren nebo vinařské muzeum.

Nachází se zde dokonce i střední odborná vinařská škola. Kdo má zájem o něco navíc, měl by vidět zajímavé podzemí nebo naučnou vinařskou stezku.

Kam za dobrým vínem ve Valticích?

Ve sklepení nádherného valtického zámku má své sídlo Salon vín České republiky, kde na vás čeká stálá degustační expozice toho nejlepšího, co moravská i česká vína nabízí.

Pokud se sem vydáte, nejezděte autem, protože můžete ochutnat všechny vystavené vzorky nebo si vybrat z různých degustačních programů, které řídí someliér. A o to určitě nechcete kvůli řízení přijít.

Samozřejmě je možné si místo prohlédnout i bez degustace nebo prohlídku spojit s návštěvou zámku. Nezapomeňte nahlédnout i do zámeckých vinných sklepů. O ty se stará společnost Vinné sklepy Valtice.

Nejen víno dělá Valtice tak přitažlivé

Ať půjdete ve Valticích kamkoliv, víno si vás vždycky najde. Ve spojitosti s vínem bychom měli zmínit ještě expozici historických vinařských listů, Zámecký nebo Křížový sklep, labyrint Valtického podzemí i vinné sklepy, které nabízí to nejlepší posezení.

Až vás víno přestane bavit, vydejte se prozkoumat množství památek a zajímavostí, kterých jsou Valtice i jejich okolí plné.

Určitě navštivte bylinkovou zahrádku nacházející se v zahradě zámku. Roste tu na 300 druhů různých bylinek, které slouží k léčení, barvení tkanin i dochucování pokrmů.

Kdo se zajímá o naší, poměrně nedávnou, historii, měl by určitě zajít do Muzea železné opony, které je první skutečně otevřené muzeum věnující se ostraze státních hranic. Ukazuje, jak vypadala ochrana hranice od 1. republiky až po současnost.

Cestovatelská potěšení na každém rohu

Působivý výhled na celé město i Lednicko-valtický areál se vám otevře na návrší Reistna. Právě zde nechal kníže Josef I. z Lichtenštejna postavit klasicistní kolonádu na počest svého otce a bratra.

Na náměstí ve Valticích stojí morový sloup, který byl postaven jako připomínka obětí moru, ale i ostatních útrap, které město postihly. Ať už to byly války Švédů, Turků nebo Maďarů, epidemie tyfu či časté požáry, které způsobila vojska mířící přes město.

Hraniční zámeček najdete na Valtické trase Lichtenštejnských stezek, která dále vede do Sedlece, Úval a zpátky do Valtic. Byl postaven za knížete Jana I. z Lichtenštejna na močálovité půdě, kterou bylo nutné nejdříve zpevnit.

Zámeček tvoří horní a dolní část. V té horní jsou tři oddělené sály. Vaší pozornosti by neměl uniknout hlavně ten prostřední – velký zrcadlový sál odkud se dá vstoupit na terasu s krásným výhledem.

Směrem k Charvátské Nové Vsi stojí zámeček Tři grácie. Tvoří ho půlkruhový ochoz. V jeho ose je umístěno sousoší Tří grácií vytesané z jednoho kusu kamene, a i přes svůj název má znázorňovat antické bohyně Athénu, Afroditu a Artemidu, které gráciemi nebyly.

Stavba pochází z dílny Jana Karla Engela a je otevřena směrem k rybníku. Na ochozu pak stojí sochy věd a múz od Josefa Kliebera. V zadní části ochozu se nachází sál s toskánskou lodžií.

Štítky

Město vín už čeká

„Ten není hoden vína, kdo pije víno jako vodu,“ tak zní motto města a místní obyvatelé s ním jenom souhlasí.

Poznejte, jak může chutnat skutečně skvostné víno, staňte se odborníkem v této oblasti nebo se vydejte po stopách místní historie.

Ať už povedou vaše kroky kamkoliv, rozhodně nebudete litovat.