Čas není konstanta
Současní vědci se při výzkumu možnosti cestovat časem řídí objevem Alberta Einsteina. Ten zjistil, že čas není konstantní veličina.
Pokud se budeme ve vesmíru pohybovat dostatečně rychle, ideálně jako světlo, bude nám čas plynout jinak než zbytku lidstva.
Stačilo by takto udělat pár koleček okolo naší sluneční soustavy a po návratu na Zemi by bylo lidstvo mnohem starší, než když jsme ho opouštěli. Nicméně nám by reálně uběhlo jenom několik málo hodin.
Einstein však nemyslel pouze na cestování do budoucnosti, ale i do minulosti. K tomu by však bylo potřeba nalézt v časoprostoru červí díry, jež by nás přenesly třeba do dob dinosaurů.
I když jsou ale naše technologie vyspělé, cestovat časem, i kdyby to bylo možné, zatím neumíme.
Nejenže nedokážeme vyvinout potřebnou rychlost, ale také neumíme najít červí díry, respektive si je uměle vytvořit. Nicméně i přesto se již dnes provádí velmi slibné praktické testy.
Vědcům se už podařilo na základě teorií Alberta Einsteina provést pár experimentů s fotony, které naznačují, že v daleké budoucnosti bychom skutečně mohli časem cestovat.
Zabít Hitlera nejspíš nepůjde
Pokud se už dokážeme dostat do minulosti, jak toho využít? Většinu nejspíš napadne zabít Hitlera na začátku třicátých let, díky čemuž by nikdy nedošlo k 2. světové válce.
Podle mnoha vědců však takovýto čin nebude možné provést, jelikož se to prostě nestalo. Atentát na nacistického vůdce by byl nejspíš pokaždé nějak zmařen, ať by se atentátník snažil sebevíc.
To samé samozřejmě platí i o dalších pokusech ovlivňovat dějiny. Případný cestovatel v čase by byl tudíž jen v pozici pozorovatele, který nemá žádnou možnost cokoliv měnit. K tomuto závěru došla široká vědecká komunita na základě matematických kalkulací.
Ne každý má ale na tuto problematiku stejný názor. Existují i teorie hovořící o tom, že ovlivnit minulost přeci jen nakonec půjde, nicméně pouze v rámci další reality. Ta vznikne ihned poté, co se nám podaří změnit běh dějin. Ty tedy budou v každé realitě probíhat trochu jinak.
Teoreticky tak můžeme vytvořit nekonečné množství vlastních vesmírů, kde se historie odvíjí podle našich preferencí.