Ceres je poměrně blízko
Existuje poměrně velké množství planet, kde by život mohl teoreticky být. Vědci si je tipují pomocí teleskopu.
Tyto planety jsou od nás ale velmi vzdálené a je vysoce nepravděpodobné, že se k nim v následujících několika stovkách let přiblížíme jinak než optikou. Ceres je všem jiná. Nachází se totiž v naší těsné blízkosti.
Jedná se o zatím nejmenší objevenou planetku v naší Sluneční soustavě. Najít ji můžeme na cestě mezi Marsem a Jupiterem, takže vzhledem k velikosti vesmíru je v podstatě u nás na dvorku.
I díky tomu jsme už měli možnost toto těleso mající jen 952 Km v průměru více prozkoumat, a to nejen teleskopy, ale také s pomocí sond.
Než v roce 2015 dorazila na povrch Ceresu sonda Dawn, měli vědci za to, že se jedná jen o další nepříliš zajímavý šutr.
Jakmile však dorazily na Zemi data z prvního průzkumu, mnoho vědců oněmělo úžasem. Ceres se totiž z velké části skládá z vody. A tam kde je voda, může být i život.
Kapalná voda
Ceres může být podle analýz tvořena z necelé třetiny vodou a v té klidně mohou žít rozličné mikroorganismy. V jednom kráteru na Ceres byly totiž zachyceny jasné skvrny, jež jsou s největší pravděpodobností uhličitanem sodným.
Podobné skvrny se vyskytují i na zemi, a to okolo hydrotermálních průduchů na mořském dně. To naznačuje, že voda pod povrchem planetky není v pevném skupenství, ale má podobu oceánu.
Skrze geotermální průduchy totiž proudí teplo, které vodu ohřívá a udržuje ji kapalnou.
Pochází život na Zemi z Ceres?
Podle dosavadních průzkumů to navíc vypadá, že byla planetka Ceres díky svým skromným rozměrům ušetřena bombardování asteroidy. Proto na ní nemusel být potlačen život již ve svých zárodcích a ten tedy může být na Ceres mnohem starší než na naší planetě.
Některé hypotézy dokonce naznačují, že by snad některé mikroorganismy mohly na Zemi doputovat právě z úlomků Ceres. Stále se však jedná pouze o ničím podpořenou hypotézu.