Nová Pangea
Kdysi byl na Zemi pouze jediný kontinent, kterému říkáme Pangea. Ta se postupem času rozdělila do podoby současných světadílů. Vzhledem k aktivitě tektonických desek se ale v daleké budoucnosti všechny současné kontinenty opět spojí do jednoho obrovského superkontinentu.
A s touto změnou se budou samozřejmě měnit i klimatické podmínky.
Velkou část tohoto masivního kontinentu totiž nebudou omývat oceány, což bude mít velký vliv na počasí. Podle vědců by mohly teploty na kontinentu dosahovat hodnot přesahujících až 70 °C, což je pro člověka devastující prostředí.
K této pro nás tak temné budoucnosti budou výrazným způsobem přispívat i sopečné erupce. Během nich bude do ovzduší proudit velké množství oxidu uhličitého. Ten patří mezi tzv. skleníkové plyny, jež mimo jiné zvyšují teplotu na planetě.
Díky mnoha simulacím na nejmodernějších počítačích se vědci domnívají, že v době nového superkontinentu může být na Zemi až 600 částic na milion oxidu uhličitého. Dnes je to o 200 méně.
Tento scénář však nepočítá s dalším spalováním fosilních paliv. V takovém případě je odůvodněné předpokládat, že na výše zmíněnou úroveň oxidu uhličitého se dostaneme mnohem dříve.
Nehostinné prostředí nejen pro člověka
Savci jsou velmi odolní a přizpůsobiví, o čemž svědčí i fakt, že přežili dinosaury. Problém je, že se savci dokázali aklimatizovat hlavně na chladné počasí.
S dlouhotrvajícími vedry se však ještě nesetkali. Je tedy logické se domnívat, že většina savců postupem času na nové Pangee vyhyne.
Extrémní vedra budou znamenat masivní úhyn rostlin a zároveň i vysokou vlhkost vzduchu. Nejenže tedy přijdeme o potravu, ale zároveň budeme mít problémy i s pocením.
To je přitom velmi důležité, jelikož se během něj organismus ochlazuje. Bez tohoto regulačního mechanismu nemohou lidé ani další savci přežít.