Itálie – vinařský ráj
O Itálii můžeme v nadsázce říct, že je to jedna velká vinice. Víno se tam pěstuje téměř všude a také se mu tam velmi dobře daří.
Přesto jsou mezi víny z různých italských oblastí velké rozdíly – někdy mají blíž k horám než k moři, jindy se na specifické chuti projevuje sopečná půda.
Začněme tím nejlepším – piemontská vína. Pokud narazíte na víno z oblasti Piemont, která se nachází na hranicích s Francií a Švýcarskem, pravděpodobně nesáhnete vedle.
Vína z této oblasti jsou zřejmě tím nejlepším, co může italské vinařství nabídnout. Pocházejí z kopcovitého terénu, vyhrávají prestižní mezinárodní ceny a získaly si věhlas po celém světě.
Za vinařskou turistikou se často jezdí do Toskánska – je to jedna z nejstarším vinařských oblastí vůbec. S vynikajícím vínem se tu pojí i bohatá historie (vždyť v Toskánsku leží i slavná Florencie!), a téměř celoroční krásné počasí.
Další zajímavou italskou vinařskou oblastí je pak Benátsko, které je opět oblíbenou turistickou destinací a právě odtud se do světa vyváží známé prosecco.
Zmiňme i vína z italských ostrovů, třeba ta sicilská.
Kam za vínem, když ne do Francie?
Bordeaux, kdo by o něm neslyšel? Právě v této oblasti se dělají ta nejznámější a možná i nejlepší francouzská vína. Jsou pro ni typická spíš červená vína, například odrůdy Cabernet Sauvignon nebo Merlot, najdeme zde však i dostatek odrůd bílých hroznů.
Svými výjimečnými víny je proslulá oblast Burgundska. Právě sem se jezdí za vynikajícím rulandským modrým, součástí této oblasti je však i město Beaujolais, které si možná starší ročníky spojí s francouzskými víny jako první.
Pokud dáváte přednost spíše bílým vínům, vyplatí se sáhnout po produkci alsaských vinic, specifická vína najdeme na Korsice a samozřejmě nezapomínejme na Champagne, která dala své jméno šumivým vínům.
Méně známé vinařské země
Zatím jsme zmiňovali ty nejznámější oblasti. Vynikající vína se však dělají téměř v celé Evropě, stačí je objevit. Pozornost si pomalu získávají vína z Balkánu – chorvatská, bulharská nebo třeba makedonská.
Především chorvatské vinařství se vzmáhá a v posledních letech si ze světových soutěží tamější vína odvážejí celou řadu ocenění.
Severní Makedonie se zase může pochlubit těžkými červenými víny. Roste produkce rumunských vín, které v sobě kombinují výhodu karpatského klimatu, které činí jejich chuť specifickou, a znalosti a um francouzských vinařů, kteří zde ve velké míře našli nové pole působnosti.
Skvělá vína se k nám dováží i z Rakouska a Slovenska a ve výčtu samozřejmě nezapomeňme ani na domácí vína moravská a česká.