Po stopách mafiánů

Po stopách mafiánů

Znáte gangsterské americké drama Kmotr (z angl. The Godfather), které bylo natočeno podle stejnojmenné knihy od Maria Puza? Pokud ano, pak vám film poodhalil zákulisí newyorské mafiánské rodiny Corleonů, které vládl Don Vito.

Děj snímku se odehrává po druhé světové válce v letech 1945 až 1955 a poukazuje na rozmach mafiánského organizovaného zločinu. Mimochodem, jedná se o jeden z kvalitních filmů tzv. Nového Hollywoodu a jeho oblíbenost mezi diváky na ČSFD dosahuje dokonce 92 %. V dějinách skutečně existovala postava italsko-amerického Dona Carla Gambiniho. Byl velice schopným zákulisním hráčem, který i přes usvědčení z daňových úniků, nebyl nikdy odsouzen. Jeho stíhání bylo dokonce odloženo, a proto se taky dožil 74 let, kdy v roce 1976 umírá přirozenou smrtí.

Italská a americká větev mafie

Pojem mafie označuje tajnou společnost, která vznikla v polovině 19. století na Itálii, konkrétně v oblasti dnešní Sicílie. “Skuteční páni” této skupiny se ale častěji označují jako Cosa Nostra. Toto sousloví v italštině znamená Naše věc. Nicméně samotné slovo mafie má etymologický původ pravděpodobně ze slova mafius a toto slovo je asi odvozeno z arabského mahjas. Jedná se o přídavné jméno a jeho použití označuje, že někdo je chvástavý, vychloubavý až agresivní. Jak už jsme zmínili, tak mafie alias Cosa nostra se zrodila v Itálii, avšak slavnější je její americká větev. Koncem 19. století odjíždí ze Sicílie řada imigrantů směrem do Spojených států amerických. Velká část z nich byli právě různí zločinci, kteří se v USA hodlali schovat a později pokračovat v jejich “životním stylu”.

Tito zločinci postupně zakládali své gangy, které vznikaly zejména kolem velkých měst, jako je například Chicago, New York nebo New Orleans. Jejich zločinné zaměření se měnilo podle okolní politické i ekonomické situace. Během období prohibice v USA se jim vyplácelo pašování alkoholu. Později přirozeným vývojem přešli k pašování drog. Samozřejmě veškeré činnosti byly doprovázeny zabíjením, ať už záměrným, nebo v zájmu vlastního utajení a ochrany. V minulém století v 70. letech si na mafiánskou odnož došlápla samotná FBI i Interpol. Podařilo se zatknout velké množství příslušníku gangu. Zajímavé je, že gangsteři rychle upouštěli od jejich zákonu mlčenlivosti omerta a neváhali tak prásknout své kumpány.

Je konec dnešní mafii?

Zprávy o činnosti mafii jsou v posledních letech spíše v útlumu. Může se tak zdát, že doby slávy mafie patří minulosti. Evropu sužují spíše problémy spojené s imigranty, FBI naopak řeší teroristické útoky a své “války” v Asii. Mafie se tak má čas v zákoutí připravovat na nové akce. I když v Itálii a USA je zdánlivý klid, v České republice se může každou chvíli schýlit k mafiánské oslavě narozenin. Mafiánský boss Don Maccarone zve celý váš pracovní tým na teambuilding ve stylu legendární gangsterské party.

Štítky

Od Cosa nostra k Donu Maccarone

Italští stoupenci uskupení spolku mafie si sami sobě říkají Cosa nostra, česky pak Naše věc. Jejich největší sláva proběhla ve 20. století a v dnešní době se složky FBI i Interpolu soustřeďují spíše na boj s teroristy. Není ale problém si vyzkoušet mafiánskou party s Donem Maccaronem na vlastní kůži. Pobavte se s kolegy na firemní mafiánském večírku.