Kolik existuje zákonů robotiky?
Ústřední postavou povídek je tady robopsycholožka Susan Calvinová, která sleduje odchylky v chování robotů a snaží se je následně odstranit. Knížka byla i předlohou pro stejnojmenný filmový sci-fi snímek z roku 2004, který režíroval Alex Proyasem. Scénář velkofilmu poukazuje na nebezpečí přetechnizovaného velkoměsta v budoucnosti. Tady se konkrétně jedná o Chicago v roce 2035.
Pravděpodobně každý fanoušek sci-fi filmů zná již zmíněné tři zákony robotiky, které jsou do každé umělé bytosti implementovány. Věděli jste ale, že Isaac Asimov přišel později i s nultým zákonem robotiky? Objevil se v autorově knize Roboti a impérium. Anglický originál Robots and Empire vyšel v roce 1985. Tento nultý zákon říká: “Robot nesmí ublížit lidstvu nebo svou nečinností dopustit, aby mu bylo ublíženo.” Samozřejmě do všech zbylých tří zákonů byl přidán dodatek, že nesmí být v rozporu s tímto nultým.
Kde se vzalo slovo robot
Dneska použijeme slovo robot v situaci, kdy popisujeme stroj, který má určitou samostatnost. Je naprogramován tak, že dokáže vykonávat úkony a to předepsaným způsobem. V IT terminologii by se řeklo, že robot je speciální druh tzv. agenta. A to jsme ještě nezmínili neživotný význam slova robot jako kuchyňského pomocníka. Kde se ale poprvé objevilo slovo robot v historii lidstva?
Slovo robot nevzniklo s příchodem sci-fi žánru v literatuře ve 20. století. Tento pojem se používal už v 17. století, kdy ale označoval cokoliv, co zavánělo otrockou prací. Do povědomí větší skupiny lidí se dostalo až díky českému spisovateli. Právě náš meziválečný spisovatel Karel Čapek ho poprvé užil v jeho divadelní hře R.U.R., která byla uvedena v roce 1920.
Údajně měl toto slovo poradit Karlovi jeho bratr Josef, který se u nás proslavil více svými ilustracemi. Karel Čapek ve svém dramatu hledal označení pro umělé dělníky a jeho prvotní nápad labor se mu nelíbil. A tak díky našim spisovatelům se dnes už běžně používané slovo robot dostalo do celého světa.
Ať už to bylo jakkoliv a o robotu se Čapkům třeba pouze zdálo, faktem zůstává, že roboti výrazně dominují na kinematografické scéně. Na plátně se objevují budoucí říše, hrdinové se vydávají na galaktické mise, aby zachraňovali život na vzdálených planetách. Nechcete se taky alespoň na jeden den stát galaktickým hrdinou a putovat z planety na hvězdy? Možná potkáte i legendárního Dartha Vadera z Hvězdných válek.