Nemusíte se s nikým sázet, jako proslulý cestovatel Phileas Fogg ze slavného Vernova románu. To, co udělat musíte, je rozhodnout se. Půjdete do toho nebo ne? Jak se k cestě kolem světa namotivovat? Co všechno vzít v úvahu? Dá se taková cesta zvládnout za 80 dní?
Máme pro vás několik praktických tipů. Třeba vás v něčem posunout dál.
Proč bych měl/měla
Říkáte si, proč byste měli na cestu kolem světa vůbec vyrážet? Jestli jste odpůrci cestování a dobrodružství, pak tento článek asi nedočtete. Ale pokud v sobě máte skryté nebo i poznané touhy po poznání světa, čtěte dál.
Někoho k cestě kolem světa za 80 dní přivede již zmíněná sázka. Někoho jiného chuť změnit dosavadní způsob svého života.
Chuť začít dělat věci jinak. Vystoupit ze stereotypu, překročit vlastní stín. Udělat něco, co možná už nikdy neuděláte. Říká se, že v životě je někdy cílem samotná cesta, ne konkrétní cíl.
U cesty kolem světa za 80 dní poznáte sami sebe, své limity, své kladné vlastnosti a přednosti i své slabé stránky. Začnete si možná sami sebe víc vážit. Vezmete-li s sebou parťáka, poznáte i jeho.
A nakonec pro vás budou zpestřením života i samotné lokality, které se rozhodnete navštívit. Tam všude totiž žijí lidé jako vy. Mít možnost je lépe poznat znamená získat nová přátelství a možná i více si vážit toho, co máte.
Osmdesát sní není dlouhá doba. Není to ani 14denní dovolená. Je to kompromis mezi. Někdo takovou cestu nakombinuje se svojí roční zákonnou dovolenou a přidá k tomu po domluvě se šéfem šest až sedm týdnů neplacené dovolené navíc.
Někdo jiný možná udělá ráznější řez a v práci skončí. To, jak to uděláte vy, je čistě vaše věc. Ale měli byste vědět, že to udělat chcete.
Dá se to stihnout
Dá se cesta kolem světa stihnout za 80 dní? Jednoduše řečeno, dá. Záleží hlavně na tom, co chcete zažít. Preferujete množství navštívených destinací? Jste zastánci luxusu a pohodlí? Pak se na cestu kolem světa vydejte s nějakou specializovanou cestovní kanceláří.
Pokud jste ale milovníky cestování po vlastní ose a bez stresu a pocitu, že někde už musíte být, vydejte se na cestu sami. Naplánujte si třeba jen jedno jediné místo na každém z kontinentů. Tam se zdržte nějakou dobu. Poznejte tam místní lidi, navštivte to, co se v průvodcích nedá najít. Nechte se pohostit a vnímejte atmosféru místa.
Na co nezapomenout
Přestože je pro vaši cestu idea klíčová, je praktické na některé věci nezapomenout. Máme pro vás 7 tipů, které rozhodně vezměte v úvahu.
-
Podle toho, co od vaší cesty čekáte se dopředu rozhodněte, zda vyrazíte sami nebo s partou lidí. Každá z možností má své plusy i zápory.
-
Pro snížení cestovních nákladů si zkuste zajistit levné letenky (například na stránkách kiwi.com nebo cheapoair.com). Stejně tak si můžete domluvit bezplatné ubytování výměnou za práci (více na stránkách workaway.com a wwoofing.com). Samozřejmostí je i využití autostopu nebo jakékoli jiné možnosti bezplatného cestování.
-
Nezapomeňte na couchsurfing. Po světě existuje ohromná komunita cestovatelů, kteří vaši cestu už absolvovali. Zeptejte se jich na praktické tipy. Hodně vám to pomůže.
-
Zkuste se naučit místní jazyk. Asi to asi nedáte dokonale, ale pro vaše cestování i návštěvu daného místa to budou dveře otevřené dokořán. Místní si vás zamilují.
-
Zajistěte si potřebná víza, pojištění a očkování proti případným chorobám. Už starověký král Šalomoun řekl: „Chytrý viděl nebezpečí a jde se skrýt.“ Co můžete zajistit dopředu, zajistěte. Bude pak ve větším klidu.
-
I když se většina cestovatelů nikdy nesetkala s místními nebezpečnými zvířaty, je dobré o nich alespoň něco vědět. I tady platí, že za prevenci nic nedáte.
-
Hlídejte si osobní věci. Je to možná trapná fráze, ale při cestě kolem světa poznáte, že je to naprosto klíčová věc.