Konec cirkusů a národní den melounů
Turkmenistánský prezident Saparmurat Niyazov byl všechno, jenom ne konvenční politik. Především si liboval v zákazech všeho druhu. Během své vlády zakázal plnovous, zlaté zuby, cirkusy i balet.
Tím ale bizarní momenty po dobu jeho panování nekončí. Sám sebe prohlásil za boha a dva měsíce v roce pojmenoval po sobě a svojí matce. Vedle toho vypadají jím vyhlášený Národní den melounů a Národní den koní jako slabý odvar.
Pokud si říkáte, že tenhle příběh pochází z historie, mýlíte se. Saparmurat Niyazov byl první turkmenistánský prezident a vládl od roku 1990 do roku 2006. Během svojí vlády se Saparmurat stihl jmenovat předsedou vlády a maršálem. Tomu říkáme touha po moci.
Starostování z léčebny
Jméno Roba Forda si možná pamatujete ze zpráv. Jeho kauza je totiž pouze několik let stará. Tohoto torontského starostu usvědčila video nahrávka kouření cracku teprve v roce 2012.
Na četné výzvy k rezignaci Ford nereagoval a médiím vzkázal, že se jednalo o ojedinělý experiment a osobní selhání. Jenže to by ještě během téhož týdne nesměly světlo světa spatřit další nahrávky usvědčující starostu z opětovné konzumace drog.
Ani další skandály ale nepřiměly Forda rezignovat. Svého starostovského místa se nevzdal a držel se ho i v době, kdy pobýval v léčebně. Stal se tak jediným starostou, který svůj úřad vykonával mezi feťáky a alkoholiky.
Poslední skotský král
Tento příběh možná vypadá na první pohled vtipně, skrývá se za ním ale temné pozadí. Idi Amin byl ugandský prezident a diktátor, který v zemi vládl po převratu v letech 1971 až 1979.
Jeho tyranie mu vynesla nelichotivou přezdívku – řezník z Kampaly. Vláda jeho režimu stála život přinejmenším 300 tisíc lidí a nechala za sebou tisíce mučených a tvrdě vyslýchaných osob.
Amin přežil několik pokusů o revoluci a sám sebe považoval za posledního skotského krále. To ale nebyl jeho jediný titul. Amin sám sebe nazýval i pánem všeho tvorstva na souši i ve vodě a přemožitelem britského Impéria.