Investice za půl bilionu
Umělá inteligence již není pouze snem fanoušků sci-fi, nýbrž realitou. Již dnes se s ní můžeme setkat na každém rohu.
Je například nedílnou součástí chytrých domácností, objevuje se i v moderních vozech, máme ji často v mobilech a v neposlední řadě si s ní můžeme povídat i na počítači, a to hlavně díky ChatuGPT.
Právě tento systém stál za popularizací strojového učení. Prostřednictvím ChatuGPT můžeme lehce provádět složité výpočty, jednodušeji programovat či hledat rešerše pro své články.
Za tímto systém stojí společnost OpenAI, která je společně s firmami SoftBank a Oracle zodpovědná za realizaci projektu Stargate.
Ohromující AI infrastruktura
Ten má za cíl vybudovat ohromnou infrastrukturu, díky níž bude mnohem jednodušší a efektivnější umělou inteligenci učit, což bude vést k navyšování jejích schopností.
Existují předpoklady pro to, že se v rámci projektu Stargate dokonce může podařit stvořit první obecnou AI.
Tento stupeň umělé inteligence již bude mít v mnoha ohledech podobné vlastnosti jako člověk. Obecná AI bude umět řešit složitější úlohy daleko rychleji než ta současná, hlavně však bude zvládat chápat kontext, plánovat práci a fungovat zcela samostatně bez lidského přičinění.
5 let si počkáme
Podle dosavadních plánů by měla realizace celého projektu trvat zhruba 5 let. Nebude to ale zadarmo. Hvězdná brána bude investory stát cca 500 miliard korun. Už jen díky tomu se jedná o projekt desetiletí.
Kdyby se jeho cíle podařilo splnit, mohlo by to znamenat revoluci pro celý lidský druh. Obecná umělá inteligence by nás totiž mohla neskutečně obohatit.
Potenciální obrovský pokrok
Obecná umělá inteligence, známá též pod zkratkou AGI, má obrovský potenciál a s ní rovněž i náš druh.
Vývoj nových technologií by s její pomocí byl několikanásobně jednodušší. Brzy bychom se mohli dostat k novým lékům proti dnes nevyléčitelným chorobám.
Dokázali bychom vytvořit ještě lepší energetické zdroje, lépe pochopit vesmír a možná vyrobit i hvězdná plavidla, s nimiž bychom pak kolonizovali sluneční soustavu.