Řada známých a mnohdy drastických diet často pochází z docela dávné minulosti. Některé z nich si na následujících řádcích představíme.
Cigaretová dieta
O škodlivosti tabákových výrobků dnes ví každé malé dítě. Ve 20. a 30. letech se však o této problematice příliš nemluvilo, a i proto kouřil skoro každý. Tabákové firmy si však chtěly své zisky ještě trochu přifouknout, a tak vymyslely tzv. cigaretovou dietu.
Kouření totiž prokazatelně potlačuje chuť k jídlu, což vede k redukci váhy. Je tu však jedna drobná vada – kouření likviduje vnitřní orgány daleko rychleji a efektivněji než trocha toho tuku navíc. Proto se doporučuje o této dietě ani neuvažovat.
Tasemnice
Na počátku 20. století se v USA začalo raketově rozšiřovat hubnutí pomocí tasemnice. Ani odpudivý vzhled tohoto cizopasníka nedokázal odradit obézní jedince od této drastické metody.
Tasemnice se usazuje v trávícím traktu, kde okrádá svého hostitele o živiny. Díky tomu sice hostitel hubne, na druhou stranu však nedostává do těla žádné vitamíny a další potřebné látky, což se velmi rychle projevuje zhoršeným zdravotním stavem.
Octová dieta
Ocet je velmi oblíbeným dochucovadlem, avšak nemělo by se to s ním přehánět. O této poučce však nejspíš nikdy neslyšel slavný lord Byron, který byl krom jiného posedlý svým zevnějškem. Místo toho, aby každodenně poctivě cvičil, držel raději různé diety.
Byron například konzumoval před každým jídlem několik lžic octa, čímž omezil svou chuť k jídlu. Problém je, že ocet není ve větších dávkách zrovna zdravý, zvláště ne dlouhodobě. Dráždí totiž zažívací trakt a způsobuje průjmy a zvracení. I proto se po octu tak dobře hubne.
Spánek
Ano, také spánek může fungovat jako likvidátor kalorií. Pokud zrovna člověk není náměsíčný a neluxuje během toho ledničku, většinou při spánku ubírá na váze, případně alespoň nepřibírá.
Problém spočívá v tom, že nemůžeme prospat celý den.
I kdybychom nemuseli do práce, tělo nám prostě nedovolí jen tak usnout. Tento mechanismus však hodně dietářů obešlo poměrně jednoduše, a sice léky na spaní.
Uživatelé této spánkové diety se však většinou stali na lécích závislí, což jim na zdraví a pohodě rozhodně nepřidalo. Tento vysoce nezdravý a neefektivní způsob diety se zrodil společně s prvními hypnotiky.