Morava – krajina malých pivovarů
V kraji vinic aktivně vaří přes 50 minipivovarů, což je zhruba desetina celkového počtu v České republice. Samotným centrem je Brno.
Univerzitní město oblouží studenty i turisty lačnící gastronomických experimentech.
Pšenka ale minipivovarům moc nekvete. Pivovarnictví je příliš velký koníček na to, aby se provozoval po pracovní době.
V plném provozu si na sebe ale malý pivovar vydělá jen horko těžko. Moravštví milovníci piva se ale nevzdávají.
Sládci se i přes nepříznivé podmínky snaží o vzkříšení staré tradice. Ještě do 19. století se totiž pivo na Moravě vařilo naprosto běžně.
Průmyslová krize ale průmysl zdevastovala a zanechala po sobě mnoho opuštěných objektů, které sládci nově obydlují.
Pěšky po moravských pivovarech
Jedna z nejznámějších pivařských lokalit se nachází v okolí Tišnova. Tišnovská pivní stezka propojuje minipivovary Kvasar, Květnice, Tišnov, Genius noci a Doubravník. Délka trasy je necelých 17 kilometrů a zvládnete ji na kole i pěšky.
Jedním z nejzajímavějších míst na stezce je Genius noci. Pod tímto poetickým názvem se skrývá pivovar v centru města Lomnice přibližně 7 kilometrů od Tišnova.
Pivovar původem ze 16. století vaří vedle klasické desítky i kávový stout okořeněný kardamonem.
Stezka funguje i jako zábavná turistická hra. Na jejím začátku si vyzvedněte hrací kartu, po jejímž vyplnění získáte originální pivní suvenýr.
Na kole za pivem i vínem
Pokud si troufáte na více kilometrů, zdolejte pivní cyklostezku. Zhruba 60 kilometrů dlouhá trasa tvoří okruh po jižní Moravě a Vysočině a zahrnuje také oblíbený pivovar Dalešice známý z filmu Postřižiny.
Stezka v údolí řek Oslavy a Jihlavy vás provede romantickými místy, která byste ze silnice nenašli. Trasa vede přírodou mezi poli a vinicemi objevíte na ní i další turisticky zajímavá místa.
Za zmínku stojí například rozhledna Babylon nebo Dalešická přehrada.