Neméně důležitou součástí jsou ale i různé benefity pro zaměstnance, které spolu s vlídným slovem od zaměstnavatele často dokáží divy. A na ně se dnes zaměříme.
V době nedostatku kvalifikovaných pracovníků a v podstatě i těch nekvalifikovaných se čím dál více firem potýká s jejich nedostatkem. Postupně už je nedokáže nalákat ani na zajímavé mzdy. Zejména mladí lidé dnes chtějí něco navíc. Proto klidně přijmou místo, kde se z nich sice nestanou přes noc boháči, ale budou tam spokojeni. V čem ta spokojenost tkví? Zejména s atmosférou na pracovišti, kolektivem i něčím navíc. Ať už je to dostupná káva zdarma, možnost home office či stmelování kolektivních vztahů na večírcích, firemních setkáních a teambuildingu.
Jak přitáhnout dobré zaměstnance a udržet si je?
Najít nové a kvalitní zaměstnance a zároveň si udržet ty stávající není jednoduché. Jak už bylo řešeno, mzda mnohdy nestačí a lidé dávají přednost tomu, že budou do práce chodit s chutí a dostanou ještě něco „navíc“, než by dostali jinde. Jenže co udělat proto, aby si firma zajistila motivovanost svých lidí a zároveň dosáhla jejich plného výkonů, který je zase důležitý pro udržení klientů.
Mimo finanční odměny to mohou být již zmiňované benefity. Ty dokáží přinést řešení problémů, jak motivovat lidi na pracovišti a jak je správně odměňovat. A které benefity patří k nejoblíbenějším? Nejčastěji lidé stále dostávají stravenky nebo multisport kartu.
Benefity někdy rozhodují
Zaměstnavatelé si musí velmi dobře rozmyslet, co svým zaměstnancům nabídnou. Stačí výše zmiňované stravenky nebo to bude chtít něco víc? Právě odpověď na tuto otázku může v dnešní době mít velký podíl na tom, zda kvalitní pracovníci raději neutečou ke konkurenci.
Mezi klasickou odměnu se dá zařadit i příspěvek na penzijní pojištění, pět týdnů dovolené, příspěvek na dovolenou či mimořádné finanční odměny.
Moderní benefity pro moderní dobu
Velmi oblíbeným benefitem, zejména pro rodiče s malými dětmi, je možnost zkrácených úvazků nebo práce z domova. To samozřejmě není možné u všech profesí, ale rozhodně můžeme označit jako pozitivní, že tento druh úvazku nabízí čím dál více firem. Mladí lidé považují za velkou výhodu možnost vzdělávání, kurzy jazyka nebo vycestování do zahraničí a umožnění práce tam. Pracovníci jeví velký zájem i o zdravotní a rehabilitační programy.
Stmelování kolektivu jako forma odměňování
Pracovat tam, kde se na vás každý den všichni mračí, kde se lidé pomlouvají za zády a navzájem si hází klacky pod nohy chce asi málokdo. Právě proto vznikl teambuilding, který si postupně získává své místo u zaměstnavatelů. Termín pochází z anglických slov „team“ – tým a „building“ – budování. Souvisí tedy se stmelováním týmu, budování týmové spolupráce apod.
Jedná se o setkávání, při kterém se mohou poznat zaměstnanci, kteří se doposud znali v podstatě jen od vidění, i když seděli jen ve vedlejší kanceláři nebo spolu komunikovali jen elektronicky či po telefonu. Setkají se podřízení s nadřízenými a spolupracují spolu na „stejné úrovni“. Je to úplně jiný způsob vzdělávání, který využívá interaktivní metody. Hrají se hry (např. únikové hry), řeší modelové situace, nejrůznější úlohy apod.
Tento benefit je postaven na zážitcích a současně na vzdělávání. Lidé v týmu mají možnost si lépe uvědomit svou roli a zjistit, jak se dá efektivněji komunikovat a spolupracovat. A právě toto zjištění velmi pozitivně ovlivňuje celou firemní kulturu a spolupráci zaměstnanců i při práci. Nadřízení zase mohou své zaměstnance lépe poznat a zjistit, jak lze dosáhnout ještě lepší efektivnosti.