Kuba - část 2.

Kuba - část 2.

V minulém díle našeho putování po největším ostrově Karibiku jsem se zaměřil především na to, na co si dát pozor před odjezdem. V této části se již podíváme po reáliích Kuby. Čeká nás město Havana, oblast okolo Zátoky sviní a „perla Karibiku“ město Cienfuegos. Zaměřím se hlavně na moje dojmy z těchto míst. Pokud vás zajímají tvrdá data, určitě vám poradí strýček Google nebo tetička Wikipedie.

Havana

Hlavní město Kuby není jako jiná hlavní města. To znamená, že se zde nemají lidé lépe než v okrajových částech ostrova. Poznali jsme to především v absenci kamenných obchodů s jídlem. Pokud budete hledat supermarket či samoobsluhu, neuspějete. Místo toho však na každém kroku budete dostávat nabídky na svezení taxi či na kole, na návštěvu „nejlepší“ restaurace nebo prostě jen nabídku ke konverzaci o čemkoliv. Turisté jsou prostě primární zdroj příjmů v jinak velmi chudé zemi.

Za návštěvu stojí zachovalé pevnosti El Morro a La Cabaňa. Dostanete se k nim pouze autem tunelem či přívozem. První zmíněná – El Morro (vstupné 3 CUC), vyniká především krásnými exteriéry, vysokými zdmi omílanými moře. La Cabaňa (vstupné 8 CUC) je obrovská zrekonstruovaná pevnost táhnoucí se několik stovek metrů podél pobřeží.

Denně, tedy s výjimkou festivalů, se zde ve 21:00 koná slavnostní odpálení salvy z děla pod vedením uniformovaných středověkých vojáků.
Z dalších námi oblíbených míst stojí za zmínku Monument to Jose Marti s krásným výhledem na Havanu, Museum del Ron Havana Club s velmi zajímavou prohlídkou procesu tvorby rumu a Museo de la Revolution, kde v kostce poznáte bouřlivou historii Kuby, avšak prostřednictvím velmi neobjektivních informací.

Okolí Zátoky sviní

Pokud jsem skončil zmínkou o historii Kuby, určitě nemohu vynechat cestu do Zátoku sviní. V 60. letech minulého století se tu vylodilo zhruba 1.300 Kubánců v exilu vycvičených CIA. Tato operace však katastrofálně nevyšla, když byli útočníci zabiti nebo zajati v řádu několika dnů. Co je ale hlavní a dodnes zřejmé je politický význam této události. Začalo to řidičem (Havana->Playa Girón cca 60 CUC taxíkem), který nám asi 30 kilometrů od pláže hrdě ukazoval billboard označující místo, kam nejdál se „žoldáci“ dostali.

V Playa Girón Museum můžete shlédnout dobový dokumentární film o vylodění. Samotné muzeum obsahuje informace o vylodění včetně detailních plánů bitvy a tehdejší výzbroje obou stran. Zajisté potěší zbraně české výroby, co však nepotěší je fakt, že vše kromě filmu je ve španělštině.

V této oblasti se nachází také přírodní krásy. Bydleli jsme v Playa Larga, které umožňuje krásné koupání. V lokalitě jsme navštívili Krokodýlí farmu, na kterou navazuje plavba lodí kanálem a následně po jezeře Laguna del Tesoro do osady Guamá. Tato soustava ostrůvků, spojených dřevěnými mosty byla krásná, avšak ještě krásnější by byla, kdyby nebylo asi 90% její plochy uzavřeno kvůli rekonstrukci.

To, že nejlepší věci jsou zadarmo dokazuje Cueva de los Peces. Koupání, skákání do vody a šnorchlování v této zatopené jeskyni bylo opravdu zážitkem.

Cienfuegos

V úvodu jsem toto město na jihu Kuby nazval perlou Karibiku. Takto bylo totiž popsáno v našem průvodci. Realita je však jiná. Koňské povozy, klapající po dlážděných ulicích sice mají svoje kouzlo, avšak jinak je město nevzhledné a ulice špinavé. K tomu všemu se přidaly střevní obtíže a musím tedy říci, že tato část cesty nebyla jednoduchá.

Jeden z nejlepších zážitků však následoval hned za Cienfuegem. To jsme nechali opravdu rádi za sebou a vydali se dál na východ. Po cestě do Trinidadu jsme navštívili národní park Topes de Collantes. Ve zdejších nádherných vodopádech jsme se mohli koupat a příroda plná jeskyní a zeleně byla opravdu dech-beroucí. Tento park slouží jako zdroj pitné vody. Ta je proto průzračně čistá a překvapivě teplá.



Štítky

Dobrodružství bude pokračovat

V příští, prostřední části naší výpravy se podíváme do koloniálního Trinidadu a nočním životem známého Varadera.