Celoevropský trend
Globální oteplování přináší zvýšení průměrných teplot do všech oblastí planety. Vinaři z celého světa se musí naučit s tímto problémem žít.
V zásadě mají dvě možnosti. Buď změnit pěstovanou odrůdu na teplomilnější, nebo své vinice přestěhovat do chladnějších míst.
S tím už začali světoznámí francouzští vinaři, kteří hromadně kupují půdu v jižní Anglii, aby tam začali s pěstováním vinné révy.
Naproti tomu v Polsku, které nikdy vinařskou velmocí nebylo, se začíná s pěstováním vinic teprve teď. Se svými zkušenostmi tam pomáhají zasazovat nové vinice právě vinaři z Jižní Moravy.
Polsko by se tak brzy mohlo stát další evropskou vinařskou velmocí Evropy. Dokonce požádalo o statut vinařské země, což by bylo v minulosti prakticky nemožné.
Jižní Morava má díky své poloze možnost stát se jednou z nejoblíbenějších lokalit na pěstování vinné révy.
Vína, která se ještě před několika lety pěstovala výhradně na slunných a teplých svazích jižní Francie, se najednou dají pěstovat i na Jižní Moravě.
Ne nadarmo získávají vinaři z jihu Moravy prestižní ocenění na mezinárodních soutěžích.
Vliv oteplování na víno
Vyšší teploty mají zásadní vliv na samotnou vinnou révu. Suché a horké léto totiž dodává révě vyšší cukernatost, a naopak nižší kyselost, což bylo dlouhá léta charakteristickým rysem vín z jižní Moravy.
Některá vinařství musela dokonce přistoupit k nebývalému kroku, aby některé odrůdy vína dokyselovala.
íky globálnímu oteplování se tak dá paradoxně očekávat, že se jihomoravská vína dostanou na úroveň vín z oblastí jako je jižní Francie, Itálie nebo Španělsko.