3D čokotiskárna: Vytiskněte si vlastní sladké pokušení

3D čokotiskárna: Vytiskněte si vlastní sladké pokušení

Lidé si usnadňovali svůj život už od nepaměti. Od dob, kdy jednotlivé národy vynalezly písmo, začaly se psát první rukopisy, přemýšlivější jedinci hledali možnosti, jak snadno a lehce šířit písemné památky. Začátky vedly přes tzv. deskotisk, neboli blokový tisk. Při deskotisku mistr či učedník vyřezal celou stránku včetně obrázků na dřevěnou desku, ta se následně odlila a vytiskla. Tento proces byl značně zdlouhavý a nákladný.

K převratným změnám v šíření rukopisů došlo až s vynálezem knihtisku. Za tímto objevem stojí Johannes Gutenberg. Protože vědci se přou už v jeho datu narození, nevíme přesně ani to, kdy přišel s nápadem sestavit stránku textu z písmenkových kuželek. Pravděpodobně se jedná o léta 1450 až 1453, kdy také vznikla Gutenbergova bible (tištěná latinská bible).

Tisk na papír se stává dobou minulou

Od Gutenbergova vynálezu uběhlo přes půl století a vytisknout si jakýkoliv dokument na papír se ve vyspělých zemích stalo samozřejmostí. Inkoustovou či laserovou tiskárnu vlastní ne jedna česká domácnost. Ale zájem společnosti šel ještě dál.

V druhé polovině 20. století se začíná objevovat technologie 3D tisku. Jako první se pokouší v roce 1980 patentovat tuto techniku tisku Hideo Kodama. Avšak úspěch a patent na technologii stereolitografie získává až o šest let později (1986) Chuck Hull.

Samotný 3D tisk se sestává ze 3 fází:

  1. Tvorba 3D modelu. Možností, jak ho v počítači nakreslit, je vícero. Nejrozšířenějším ze způsobů je využití modelovacího softwaru CAD. Dává také nejpřesnější výsledek. Jednodušším způsobem pak je použití 3D skeneru, který daný objekt do počítače nasnímá. Výsledek bývá ale nepřesný.

  2. Fáze tisku. Od 3D modelu k mechanickému tisku je ještě dlouhá cesta, kdy je získaný 3D model převáděn do takových formátů, aby tiskárna věděla, jak má hýbat se svými komponentami. K tomu slouží speciální programovací jazyky.

  3. Úprava výsledku. Tato fáze může a nemusí nastat, ale obvykle je vhodné vytištěný objekt ještě opilovat, odlomit přebytky a vyčistit.


V České republice vzniklo několik startupů, které vyvíjejí a vyrábí 3D tiskárny pro své vlastní využití. Jedná se zejména o oblast automobilového a leteckého průmyslu. Velké naděje jsou v technologii 3D tisku vkládány do medicíny. Takové srdce či jiný orgán zhotovený ve 3D by v budoucnosti mohl nahradit transplantaci orgánů od dárců.

Novinka v podobě čokotisku

Uplyne ještě řadu let, než nám v nemocnici budou servírovat zdravé orgány, klouby a další části našeho těla. Co ale můžete mít už teď, jsou čokolády a jiné laskominy s čokoládou vzniklé na 3D čokotiskárně.

Rodinná firma IVE & NOR (podle křestních jmen manželů Ivety a Norberta) je česká společnost, která lidem přibližuje zábavnou a především chutnou formou princip 3D tisku. Jejich služby zahrnují nabídku od gastronomických zážitků po 3D čokoládové show na firemních akcích. Účastníci eventů si tak mohou sami zhotovit 3D sladký reklamní předmět anebo nazdobit čokoládou vlastní oplatky.

Štítky

Už máte ve firmě vlastní čokoládové logo?

Kopírovat, tisknout a skenovat různé tiskopisy je přirozenou součástí běžného života Evropana. Nejmodernější 3D technologie nacházejí řadu dalších uplatnění, mimo jiné i v oblasti výroby čokolád a reklamních předmětů z kakaových bobů. Spojte zábavu s potěšením a navštivte firemní akci Čokoládový den. V případě zájmu zi tento program můžete rozšířit o 3D tisk. Kromě vlastních pralinek si tak můžete vytisknout rovněž čokoládové logo vaší firmy.