Vliv home office na mezilidské rodinné vztahy
Koronavirus vyhnal mnoho zaměstnanců z firemních kanceláří do domácího prostředí. Na jednu stranu se to zdá jako výhoda, jelikož si člověk může trochu přispat, a navíc nemusí nikam dojíždět, což se pozitivně projeví i na výdajích.
Na druhou stranu je práce vedená tímto způsobem často o dost pomalejší a úmornější, než když má člověk pod přímým dohledem vedení. Ano, doma se do práce člověk musí nutit většinou o dost více než v kanclu. Na druhou stranu má alespoň více času na partnery, potažmo děti. Anebo ne?
Přemíra stresu
Co se dá v kanceláři vyřídit během pár minut, může z home office trvat i několik hodin. I když jsou dnes internetové komunikační kanály na opravdu vysoké úrovni, domluvit se prostřednictvím celosvětové sítě s kolegy na dalším případném postupu může být složité, a hlavně zdlouhavé.
Také kvůli tomu nemají zaměstnanci pracující z domova obvykle více volna, než když normálně dojíždějí do firmy. Často je tomu právě naopak. Správný stachanovec dodělá všechny úkoly v termínu za všech okolností, i když to trochu dře. Takto se ale začíná hromadit stres a ten se následně přenáší i na partnery, případně potomky. Vznikají konflikty a hádky.
Když je to jen pár dní, nic hrozného se neděje, ale pokud se jedná o dlouhodobou každodenní rutinu, je na problémy zaděláno. Nejedno manželství se rozvedlo právě kvůli negativním vlivům, které může mít na lidi práce z domova. Naštěstí existují finty, jak se tomu nejhoršímu scénáři vyhnout.
-
Stanovení si pracovní doby – předejít konfliktům se dá nejlépe striktním dodržováním pracovní doby. Jakmile padla, počítač je potřeba vypnout. Nedoporučuje se ani občasné mrknutí na mail. Lidé mají totiž tendence příchozí poštu okamžitě vyřizovat.
-
Pravidelní cvičení – také v domácích podmínkách se dá cvičit. Při práci u počítače se to dokonce doporučuje, jinak hrozí vznik svalových dysbalancí. Nějaká forma rozcvičky by měla proběhnout alespoň jednou za hodinu. I lehké protažení dokáže ulevit svalům a pozitivně působí rovněž na duši.
-
Kvalitní spánek – je dokázáno, že kvalita spánku úzce souvisí se stresem, potažmo duševními chorobami. Kdo chce strese efektivně odbourávat, musí k tomu mít dostatečné množství sil. A ty beze spánku mít nelze. Proto je dobré nejpozději hodinu před ulehnutí vypnout všechny obrazovky a chodit spát ideálně se slepicemi.
-
Společné snídaně a večeře – málokteří partneři mají to štěstí spolu během pracovního týdne poobědvat, a to i když je jeden z nich zrovna na home office. Snídat, respektive večeřet by ale měli společně, a to bez nahlížení do mobilu či dokonce počítače. Tyto na první pohled banální chvilky mohou utužit vztah více než celá řada jiných věcí.