Něco málo o rumech
To, co jsme celá desetiletí v našich zeměpisných šířkách znali jako rum, má s tím opravdovým pramálo společného. Takzvaný tuzemský rum se obvykle vyrábí z lihu dochuceného rumovou esencí, zatímco pravý rum vzniká destilací z melasy nebo šťávy z cukrové třtiny.
Rumy se obvykle rozlišují na tři základní druhy – světlé (či bílé), které se používají především jako komponent koktejlů, zlaté (či jantarové), jež se nechávají fermentovat delší dobu a stejně tak déle zrají v dřevěných sudech, a tmavé, které často zůstávají v sudech i dlouhá léta a jsou typické svou plnou, výraznou chutí. Toto rozlišení však poněkud komplikuje dobarvování karamelem, které se u méně kvalitních rumů stalo v poslední době zvykem.
Rum nemá přesně stanovený postup výroby, ten se liší podle lokality, kde se zrovna vyrábí, a dle místních zvyklostí a tradicí.
Rumové destinace
S rumy máme přirozeně spojený Karibik, což je logické, neboť tam se rum zrodil a stále je pro tuto oblast typickou komoditou. Oblíbené jsou rumy z ostrovů Velkých Antil – kubánské, jamajské, portorické nebo dominikánské, často však narazíme i na ty vyráběné na Martiniku, Guadeloupe, Barbadosu nebo Trinidadu a Tobagu.
Řada kvalitních rumů vzniká i v oblastech Střední a Jižní Ameriky, ať už mluvíme o Venezuele, Kolumbii nebo Panamě.
V této oblasti se rumy ze sousedících zemí nebo ostrovů mohou často značně lišit. Tradice výrobního procesu byla v minulosti ovlivňována tím, která koloniální velmoc danou zemi spravovala. Španělé, Britové i Francouzi ovlivnili výrobu každý po svém a dodnes je to na rumech znát.
Výrobní postupy a tradice se však mísí a často si lidé, kteří se přestěhují do jiné země – typicky emigranti z Kuby – přinášejí své osvědčené recepty a postupně je začleňují do výroby rumů v nové domovině.
Trochu stranou zůstávají rumy pocházející z Asie a oblasti Indického oceánu, přesto i v těchto končinách lze narazit na velmi kvalitní varianty. Běžně k dostání i u nás jsou například rumy filipínské nebo indické.
Lahodné, výrazné, jemné i exotické
Jak je vidno, existuje tolik druhů rumů, že je snad nikdo neochutná všechny. Vyplatí se však v tomto směru experimentovat a najít si mezi nimi ty, které budou vyhovovat právě našemu vkusu.
Někdo ocení výraznou chuť tmavých rumů, jiný dává přednost jemnějším tónům, oblíbené jsou i dochucované rumy, kde se snoubí jejich typická chuť s chutí například vanilky, banánu nebo pomeranče.