Syndrom vyhoření se může týkat každého
Existuje ustálené představa, že syndrom vyhoření potkává především pomáhající profese – lékaře, zdravotní sestry, sociální pracovníky, psychology nebo třeba učitele.
Tam, kde je součástí práce každodenní kontakt s lidmi, hrozí burnout častěji, přesto se však týká v podstatě všech.
Vyhořet může člověk, který pracuje spíš hlavou, stejně jako ten, který zažívá v zaměstnání ubíjející rutinu. Poměrně často se syndrom vyhoření objevuje i u lidí starajících se o malé děti nebo o nemocné členy rodiny.
Rizikové faktory
- psychicky a časově náročné povolání
- workoholismus
- neschopnost nebo nemožnost oddělit práci od osobního života
- nepříjemné pracovní prostředí (nesplnitelné nároky, špatné vztahy, šikana...)
- zanedbaná duševní hygiena
- obecně špatné snášení stresu
Plíživé strádání
Vyhoření obvykle přichází nenápadně, proto s ním většinou nezačneme bojovat včas, obzvlášť pokud jsme s ním dosud neměli zkušenost.
Potíže jsou navíc doprovázeny některými stereotypními předsudky – nechceme si přiznat psychické problémy, bojíme se, že o nás bude někdo říkat, že jsme líní nebo nedostatečně schopní. Snažíme se problémy překonat silou, většinou je tím však jen zhoršujeme.
Pokud je vyhoření provázeno i komplikacemi s fyzickým zdravím, čeká většinu lidí nejdříve kolečko vyšetření, které ovšem nenese výsledky.
Až po vyloučení všech možných zdravotních problémů, dojde často k prozření, že za nepříjemným stavem stojí psychika.
Projevy syndromu vyhoření
- nechuť do práce; pocit, že to, co dělám, nemá smysl; pocity nedoceněnosti
- únava – fyzická i psychická
- problémy se soustředěním
- ztráta zájmu o všechno
- agresivní, vzteklé reakce
- bolesti hlavy, zad, zažívací potíže, problémy se spánkem
- sklony řešit psychické nepohodlí alkoholem, léky nebo drogami
Jak se s burnoutem poprat
Naštěstí se o syndromu vyhoření i dalších psychických problémech a onemocněních mluví stále otevřeněji a už zdaleka to není takové tabu jako dřív.
Pokud na sobě pozorujeme první příznaky syndromu vyhoření, můžeme se pokusit jej zvládnout vlastními silami, pokud to nezabere, nebo jsme se ocitli již v pokročilejším stádiu, je vhodné vyhledat psychologickou pomoc.
Pár tipů pro psychickou pohodu
- terapeutické sezení
- dostatek sportu a fyzické aktivity
- vyhrazený čas pro sebe, na rodinu a koníčky
- pauza, dovolená
- meditace
- zdravá životospráva, dostatek spánku
Syndrom vyhoření a covid
Koronavirová pandemie sebou kromě primárního onemocnění přinesla i celou řadu dalších problémů, mimo jiné i těch psychických.
Ocitli jsme se v situaci, kdy nemůžeme chodit mezi své kolegy, kromě práce na home office musíme zvládat i starost o starší členy rodiny, výuku dětí a mnoho dalšího, máme strach o místo nebo nám tváří v tvář krizi přijde to, co děláme, zbytečné. A po roce s epidemií se navíc zdá, že to nemá konce.
Ne náhodou se právě v tomto období začaly u mnoha lidí projevovat duševní problémy. Může jít o syndrom vyhoření, který se netýká jenom práce, ale například i domácí výuky, ale objevují se samozřejmě i deprese, úzkosti a další potíže. Studie hovoří o tom, že problémy s psychikou pociťuje až trojnásobný počet lidí, než je obvyklé.
Duševní zdraví je křehké a musíme o něj pečovat, pokud tedy není něco v pořádku, neváhejme vyhledat pomoc.