Kresby na pouštní planině Nazca
Peru je krásná země, která se může pyšnit hlavně svou panenskou přírodou. Nicméně turisté sem nejezdívají pouze kvůli ní. Jednou z největších peruánských atrakcí, za níž se sjíždějí zvědavci z celého světa, jsou tajemné obrazce.Ty můžeme najít hlavně v okolí chrámu Cahuachi, který vystavěla dávná civilizace Nazca. Její obyvatelé na tomto místě vytvořili obrazce mezi prvním a pátým stoletím našeho letopočtu.
Na obrazcích je zajímavé hlavně to, že jsou ze země prakticky neviditelné. Pozorovat se dají pouze z výšky, jsou totiž opravdu obrovské. Tyto obrazce nejčastěji vyobrazují faunu a flóru. Dodnes zůstává vědcům rozum stát nad tím, jak byly obrazce vytvořeny. Zatím se neví ani to, jakým způsobem dosáhli takové geometrické přesnosti. Dokonce ani není známo, proč vůbec tyto obrazce vznikly. Někteří záhadologové dokonce věří tomu, že se jednalo o přistávací plochy pro návštěvníky z vesmíru. Mnohem pravděpodobnější však je, že šlo o starodávný kalendář.
Křišťálové lebky
Křišťálové lebky patří mezi nejslavnější a zároveň nejtajemnější artefakty vůbec. Celkem existuje 16 lebek. Nejzajímavější jsou však čtyři největší, které mají podobné rozměry jako lidská hlava. I když se dříve předpokládalo, že lebky sloužily dávným civilizacím jakožto náboženské relikvie, dnes už víme, že tomu tak nebylo.Některé z nalezených křišťálových lebek byly totiž podrobeny důkladné vědecké analýze a zjistilo se, že pocházejí z 19. století. Nejedná se tedy o žádné dávné artefakty ani o pozůstatek mimozemšťanů, ale o relativně moderní výrobky. Kdo ovšem tyto lebky vytvořil dodnes nevíme. Vědci navíc stále úplně nechápou, jakým způsobem byly lebky vyrobeny. I se současnými technologiemi by byl totiž značný problém dosáhnout takové dokonalosti.
Terakotová armáda
Jedná se zcela oprávněně o osmý div světa, který nechal ve třetím století našeho letopočtu vybudovat čínský císař Čchin Šchuang-ti. Tato armáda je umístěna do gigantického mauzolea a je tvořena nejen 8000 sochami vojáků, ale také 130 sochami válečných vozů a 520 sochami koní. Dále jsou zde umístěny i sochy úředníků či hudebníků.Všechny sochy jsou přitom velmi detailní, což je při tak velkém množství skutečně ohromující. A zde začíná naše záhada. Na celém tomto díle totiž muselo pracovat neskutečně velké množství lidí, odhadují se vyšší stovky tisíc. Takové možnosti ale neměla ani tehdejší Čína.