Zázračných osm hodin
Nejjednodušší teorie rozdělení času, která se často učí už na základní školách, je 8-8-8. Třetinu dne by se dle ní mělo pracovat, třetinu strávit zábavou a odpočinkem a zbylých osm hodin spánkem. Pokud se člověku podaří rozvrhnout si pracovní den zhruba v tomto režimu, měl by být chráněn před únavou i pocity vyhoření. Ne vždy to je však možné a obzvlášť v době práce z domova a distanční výuky dětí je to ještě složitější.
Nabízíme tedy tipy, na co se zaměřit, abyste si i nadále zachovali duševní pohodu.
Dobře rozplánované úkoly
Psát si denní rozvrh se možná zdá jako upomínka na školní roky, ale v zásadě je to skvělá pomůcka. Vždyť děti přesně ví, jakým předmětům se budou kdy věnovat, kdy budou obědvat a kdy půjdou domů – a o to právě jde. V běžném pracovním dni je dobré si naplánovat aktivity od rána až do večera. Může to vypadat tak, že si předem sednete k diáři a rozvrhnete si, jakým úkolům se budete věnovat v práci a co je potřeba stihnout ve volném čase.
Při práci z domova je pak denní rozvrh dvojnásob platný. Pokud se musíte během práce věnovat i dětem, vaření a dalším činnostem, které by vás v kanceláři nečekaly, nezbývá než si den rozvrhnout do několika bloků nebo jej rozsekat na hodiny a efektivně si naplánovat aktivity tak, abyste stihli vše, co potřebujete.
Naplánujte si odpočinek
Často zkracujeme volný čas, a dokonce i spánek ve prospěch práce a povinností. A protože spát přece jen musíme, odnáší to zábava a odpočinek ze všeho nejvíc. Z dlouhodobého hlediska se tedy vyplatí zahrnout do svého rozvrhu i přátele, koníčky, sport a relaxaci. Pokud si ve svém denním režimu vyhradíte na odpočinek čas dopředu, budete se na něj těšit a třeba se vám podaří ho nezanedbávat.
Správná organizace volného času je přitom důležitým pomocníkem v boji proti vyhoření a celkové únavě. Nezapomínejte na něj!
Pracovní místo
I při home office je dobré vytvořit si vhodné podmínky pro práci. Ideální je vlastní pracovna, kam se člověk může bez vyrušování zavřít, ale ne vždy je to možné, obzvlášť když jste na práci z domu přeházeli narychlo. Přesto byste si však měli vyhradit místo – například jeden kout v obýváku nebo třeba konkrétní židli, kde se věnujete práci. Bude se vám tak lépe soustředit a oddělovat čas na práci od toho zbylého a stanete se díky tomu flexibilnější.