Úplné počátky
Víno se začalo pravděpodobně vyrábět v Gruzii cca 7 000 let před naším letopočtem. U nás o pěstování révy vinné a výrobě vína mluvíme v souvislosti s Římany, Pálavou a nálezem vinařského nože, to je 3. století našeho letopočtu.
Z období Velkomoravské říše a ranného středověku už máme i první písmené záznamy. Výroba vína je často vázaná na kláštery.
Zlatý věk vinařství
Ten je spojen s Karlem IV., který se výrazně zasloužil o rozšíření vinic především v Čechách. Dal vinařství právní rámec a od jeho dob se u nás pěstuje Pinot Noir, který dovezl z Francie. V průběhu 16. století rozloha vinic v Čechách a na Moravě kulminovala.
Podle dobových zpráv obhospodařovali moravští vinaři okolo 20 000 hektarů vinic. V Čechách byla jejich výměra menší, snad kolem 3 500 hektarů.
Moravské a české víno bylo vyhlášené svojí kvalitou a vyváželo se i do okolních zemí.
Postupný úpadek
Od dob Rudolfa II. výměra vinic postupně klesá. Katastrofu pro evropské vinohradnictví představuje mšička révokaz, která sem byla zavlečená v roce 1860 z Ameriky a totálně zlikvidovala veškeré vinohrady.
Řešení se naštěstí našlo v podobě roubování našich původních odrůd na americké podnože, které byly na mšičku adaptované. Ještě za první republiky byla kvalita našich vín světová.
Když kvantita přebije kvalitu
V době socialistického hospodářství jednoznačně převládalo množství nad kvalitou. A tak se téměř nevyráběla odrůdová vína, vše se sebralo dohromady a pak se vyrábělo suché, polosuché atd.
Mnozí pamatují skvělé názvy jako Moravské slunce nebo Ostravský kahan.