Přestože v dnešní době už nám obvykle nehrozí nebezpečí v podobě predátora či živelné pohromy (alespoň ne na území naší republiky), stresu ve společnosti přibývá. Přispívá tomu stoupající pracovní zátěž a tím větší odloučení od času s rodinou. Jsou na nás kladeny nároky v domácnosti. Společnost nám podsouvá, jak dokonale by naše těla měla vypadat. A mnoho dalšího…
V malých dávkách lze stresové situace zvládnout, například stanovením si postupných deadlinů. Dlouhodobý stres ale vede k vyčerpání našich energetických zásob. Dlouhodobý neřešený stres pak vede k rozvoji onemocnění. Mezi ty časté a závažné patří různé druhy srdečních chorob, vysoký krevní tlak, deprese, apod. V práci pak dochází k vyhoření jedince.
Stres na pracovišti
Na téma stresu v práci byla zhotovena řada studií, které přinášejí alarmující čísla. Například podle jedné britské studie jeden ze čtyř zaměstnanců v roce 2017 odešel z práce kvůli stresu. Ovšem to nejsou ta nejhorší čísla. 60 % respondentů této studie přiznalo, že stres z práce značně ovlivňuje kvalitu jejich spánku. Ve výsledku se tak cítí mentálně i fyzicky neschopní vykonávat své pracovním povinnosti standardním způsobem, jak by podle popisu práce měli.
Toto jsou nedávná čísla z Velké Británie. Jak to asi vypadá na českém trhu? I tady jsou známy některé indikátory charakterizující stresovou zátěž na pracovištích. Až 25 % zaměstnanců využilo pracovní volno k tomu, aby mohli řešit svou aktuální psychickou nepohodu.
Manažeři, majitelé a ředitelé firem by si měli uvědomit, že stres je tichým zabijákem efektivity zaměstnanců a často vede k odchodu klíčových lidí ze společnosti. Pokud jim zůstanou dlouhodobě vystresovaní jedinci, dříve či později u nich dojde k tzv. syndromu vyhoření.
Vytvořte si vlastní stress management
Každý z nás by si měl své stresory uvědomit a snažit se jim zavčas předcházet. Základem je správná životospráva, dostatečný spánek a čas na relaxaci. Pokud už se stres projeví, lze si často pomoci homeopatiky. Vyzkoušet můžete i některou z babských rad, jako například žvýkání celeru, pobrukování si veselých melodií či objímání s blízkou osobou. Jestliže není nikdo k dispozici, údajně pomáhá obejmout jen sám sebe. Doteky na těle způsobí uvolňování oxytocinu – hormonu, který v nás vzbuzuje pocit štěstí.
Manažeři firem by měli dbát na zdravý životní styl svých zaměstnanců, kontrolovat časy odpočinku a dopřát svým podřízeným školení a workshopy o prevenci vyhoření. V rámci nich se dozvíte specifická cvičení s důrazem na navození duševní pohody jedince. V neposlední řadě napomáhají klidu a psychické pohodě na pracovišti různě zaměřené teambuildingy.