Od rituálního nápoje k celosvětové oblibě
Historie horké čokolády je neuvěřitelně dlouhá. Pravděpodobně se začíná psát už 3000 let před naším letopočtem v oblasti Amazonie. Archeologové tam objevili keramické nádoby dokládající sběr kakaových bobů, které tamní obyvatelé dále využívali na přípravu speciálního nápoje. Kakao však tehdy míchali se studenou vodou, kukuřičnou moukou a kořením. Pili jej především vysoce postavení občané a sloužil také při náboženských obřadech.
Prvním Evropanem, který se s předchůdcem horké čokolády setkal, byl Kryštof Kolumbus. Nijak ho ale neuchvátil. Teprve další z mořeplavců Hernán Cortéz se postaral o oblibu tohoto nápoje. Přivezl jej do Španělska, kde se receptura začala proměňovat. Místo studené vody už se používala horká. Přirozená hořkost kakaa se vyvažovala přidáním cukru a vanilky. Čokoláda se stala velmi oblíbenou především na královském dvoře.
Ze Španělska se horká čokoláda rozšířila do Francie. Do Evropy však pronikala také díky Italům a jejich obchodním cestám. Vzhledem k vysoké ceně kakaových bobů, byla po dlouhou dobu luxusní záležitostí, kterou si mohla dopřávat pouze šlechta.
V první polovině 19. století dochází k výrobě kakaového prášku, o nějž se zasloužil holandský lékárník Conrad van Houten. Jeho objev umožnil výrobu čokolády v pevné formě. Díky industrializaci výroby se čokoláda postupně stala masovou záležitostí.
Dnešní výběr je opravdu široký
Dnes si můžeme horkou čokoládu dopřát na mnoho způsobů – levnou (a obvykle nepříliš kvalitní) zakoupíme v kávovém automatu, naopak dražší a často až luxusní si můžeme objednat v kavárnách nebo restauracích. Sladký nápoj si však můžeme připravit i doma – ať už se jedná o instantní variantu nebo o složitější recepturu.
Ta pravá čokoláda by ovšem měla mít vysoký obsah kakaa – bude tedy spíš hořčejší. Měla by být krásně jemná a hustá, takže nás nejen zahřeje ale i zasytí. Dá se samozřejmě připravit v mnoha různých variantách – liší se nejen podle obsahu kakaa, ale i podle surovin, které nám výsledný nápoj dochutí. Tak existuje třeba pálivá mexická verze s chilli papričkami, varianty ochucené ovocem (pomeranči, třešněmi, mandarinkami), varianty s oříšky, vanilkou či skořicí. Nechybí ani bílá čokoláda nebo čokoláda se zmrzlinou, která vás osvěží v horkém létě.