Dřevo tady hraje nejdůležitější roli. Bez něho by nebylo ani řezbářů. Ti ale dobře vědí, že není dřevo jako dřevo. Pečlivě sledují jeho chemické, fyzikální i mechanické vlastnosti. Důležitou indicii, zda je dřevo vhodné opracovat, jsou také jeho vady a tedy i jeho makroskopická a mikroskopická stavba. Sledují proto sílu jejich letokruhů a uspořádání. Nejčastěji se používá dřevo kruhovitě pórovité z lípy, břízy nebo ořechu. Jehličnaté dřeviny se používají spíše v lidovém řezbářství.
Řezby se rozdělují na figurální a reliéfní. Zvláštním odvětví je pak dřevořezba nebo dřevoryty, které slouží pro tisk. K těmto účelům se používají tvrdá dřeva listnatých stromů. Rozdíl v jejich zpracování tkví u úhlu vláken. Dřevořezba má vlákna rovnoběžně s povrchem desky, zatímco dřevoryt je má kolmo.
Řezbářská dílna plná různých udělátek
Při vyslovení pojmu řezbář si každý představí dláta, kterými mistr z polena oživí třeba ovečku nebo madonu. Dřevo si upíná v hoblici, nebo pomocí hranolu. Časté je také lepení nebo přišroubování k desce. Aby byl výsledek opravdu dokonalý, používají dnešní řezbáři počítačovou techniku k měření, zvětšování a zmenšování rozměrů. Běžně pracují s rýsovacími latěmi, různými metry, kružidly, šablonami a rýsovacími jehlami.
Dnešní řezbářství se od dávných časů liší v tom, s jakým dřevem se pracuje. V dávných časech pracovali s mokrým dřevem, které se po vyřezání nechalo sušit. Dnes se však pracuje především s dobře vysušeným materiálem, který snižuje riziko popraskání během vysychání.
Řezbáři věnující se lidové tvorbě vytváří své výtvory řezbářskými noži, které umožňují vyřezat i složitější tvary. Pro opracování dřevěných bloků, které nejdou držet v ruce, se používají dláta, která umožňují vyvinout na blok dřeva podstatně větší sílu. Dlát, se kterými umělci pracují, je nespočet. Musí mít správně provedenou čepel i rukojeť.
Úprava konečného díla je nezbytností
Konečnou úpravou při opracování dřeva je broušení, ošetření vhodným prostředkem, zvýraznění kresby dřeva, případně barevné doladění. Dřevo se ošetřuje vosky, oleji, laky, ale i pastami a fermeží. Kresbu řezbář zvýrazní za pomocí šelaku, jantaru, kopálu nebo laku.