Město Počátky
Začneme hned městem, kde obvykle všechno začíná, protože právě odsud jezdí kyvadlově autobusy až ke Svaté Kateřině. Samozřejmě hovoříme o Počátkách, které leží ve Východních Čechách, na jih od města Pelhřimov. Místem protéká Počátecký potok a kolem města potkáte hodně rybníků. Ty patří k velmi vyhledávaným místům, protože se v nich dá i koupat. Na východ od města je silnice lemovaná alejí modřínů a na sever zase alej lip a jírovců.
Původní osada vznikla kolem poloviny 13. století. První písemné záznamy jsou datované k roku 1285 a od roku 1389 už se o Počátkách mluví jako o městu. Na konci 14. století postavili kolem města hradby. I díky nim Počátky odolaly náporu husitu během husitských válek, ale velká část opevnění byla zničena. Od roku 1504 pak byly vybudovány nové hradby. Až do třicetileté války město vzkvétalo a rostlo, pak ale bylo několikrát vypáleno a vyloupeno.
I přes těžký osud, si svůj venkovský ráz město ponechalo. Můžete se těšit na zachované historické jádro, domy v renesančním stylu a fasády, které mají barokně klasicistní vzhled. Na náměstí stojí kostel svatého Jana Křtitele s dochovanou gotickou věží a barokní budova radnice ze 17. století. Největší chloubou je pak budova, ve které sídlí Městské muzeum. Zdobí ho renesanční arkády a balkon na krakorcích.
Naučná stezka „Cestou starých soukenických mistrů počáteckých“
Naučná stezka se zaměřuje především na historii soukenictví v Počátkách a na různé přírodovědné či historické zajímavosti okolí. Trasa vede malebným okolím Počátek a cestou máte možnost se i vykoupat nebo ochutnat osvěžující pramenitou vodu ze studánky. Stezka začíná v Počátkách u Valchovské cesty a její konec se nachází kousek od města u studánky svaté Ludmily. Nenáročná trasa má jen necelých pět kilometrů, takže ji zvládnete i s dětmi.
K prameni Jihlavy
Moravská řeka Jihlava pramení na Českomoravské vrchovině u obce Jihlávka a svou cestu končí po 184 km ve vodní nádrži Nové Mlýny. Pramen řeky najdete na louce v nadmořské výšce 660 m. Jihlavu milují vodáci, i když její splavnost narušují vodní nádrže Mohelno a Dalešice.
K pramenu se dostanete snadno. Vydejte se pěšky či na kole z obce Jihlávka po silnici směřující do Počátek. Asi za jeden kilometr potkáte označenou odbočku polní cesty a po dalších 500 metrech vás stezka dovede k malému jezírku pod korunami stromů.
Zřícenina hradu Janštejn
Hrad Janštejn se nachází uprostřed lesů na návrší nedaleko historické hranice mezi Čechami a Moravou. Z hradu už zbyly jen části valů a příkopů, na Předhradí nějaké zbytky hradební zdi, v hradním jádru pak dolní část válcové věže, kousek hradby a prohlubně na místě, kde dříve stál palác.
Janštejn byl postaven v první polovině čtrnáctého století. Jeho stavbu nařídili páni z Březnice. V roce 1358 získal hrad markrabě Jan Jindřich. O zániku Janštejnu se přesně neví, ale obecně se uvádí, že zanikl zřejmě během husitských válek někdy kolem roku 1423.