Od Dionýsa po současný turismus
Historie řeckého vinařství je neuvěřitelně dlouhá. Řecko totiž můžeme považovat za jednu z kolébek tohoto nápoje. Víno se tu začalo pěstovat někdy v období mezi 6000 a 5000 lety př. n. l. a stalo se důležitou součástí starořecké kultury.
Vždyť jedním z olympských bohů byl Dionýsos – bůh vína a veselí, kterého Řekové bouřlivě uctívali. Vína se ovšem popíjela také při filozofických debatách a užívala se i pro léčivé účely.
Z Balkánského poloostrova se vinařství šířilo do Itálie, Francie a Španělska a odtud byl už jen krůček do dalších evropských zemí. Samotné Řecko se během své historie potýkalo s celou řadou nesnází. Vinařství trpělo za osmanské nadvlády a četných válek ve 20. století.
V současné době vinařský průmysl profituje zejména z cestovního ruchu.
Nepřeberné množství odrůd
A na jaké víno můžete v oblasti Řecka nesjpíše narazit? K asi nejznámějším patří retsina. Oblíbený a dnes už tradiční nápoj byl objevený prakticky náhodou. Ve starověku se víno skladovalo v nádobách utěsněných borovicovou pryskyřicí. Ta pronikla do vína a retsina byla na světě.
Dnes se do ní pryskyřice přidává cíleně. Právě díky ní má víno svoji typickou vůni i chuť. K nejvýznamnějším a zároveň nejstarším vinařským oblastem Řecka patří Kréta a Peloponés.
Právě na Peloponésu můžete narazit na odrůdu Rodotis, z níž se vyrábí právě retsina. Pěstuje se tu ale také slavná bílá odrůda Moschofilero nebo červené odrůdy Agiorgitiko a Xinomavro.
Z Kréty pochází velmi staré archeologické nálezy nejrůznějších nádob na víno nebo vinných lisů, což dokládá, jak významnou roli tento ostrov v řeckém vinařství hrál.
V současné době se ve zdejších vysokých nadmořských výškách pěstuje odrůda zvaná Vidiano. Ochutnat tu můžete ale také víno z odrůdy Villana s typickými květinovými tóny.
Za jednou z nejpopulárnějších řeckých odrůd pak můžete vyrazit na malebný ostrov Sanotrini. Pěstuje se tu odrůda Assyrtiko, která se vyznačuje ovocnou chutí a vysokou kyselostí.
A zatímco Santorini patří k ostrovům známým a hojně navštěvovaným, ostrov Kefalonie si takovou popularitu dosud nezískal.
Přesto i tady najdete kromě krásných písčitých i oblázkových pláží, jednu specifickou vinnou odrůdu. Jmenuje se Robola a připravuje se z ní aromatické víno typické svými citrusovými podtóny.
Pokud na Kefalonii zavítáte, můžete se podívat na exkurzi do některého z vinařství, kde se dozvíte více o procesu výroby. Samozřejmě nebude chybět ani ochutnávka.