Na Pálavu za lovci mamutů i skvělým vínem

Na Pálavu za lovci mamutů i skvělým vínem

Pálava na jižní Moravě je plná památek a historických skvostů. Teď ale rozhodně nemyslíme místní hrady, zámky, zříceniny a další fascinující stavby, i když ty také stojí za vidění.

Tentokrát se do minulosti ponoříme ještě trochu dál. Vydáme se po stopách lovců mamutů.

Zavítejte do Dolních Věstonic

Svou cestu do minulosti byste měli určitě započít v Dolních Věstonicích. Tady se můžete ubytovat, ochutnat místní víno a navštívit zdejší maličké muzeum, které je věnované lovcům mamutů, a hlavně slavné Věstonické Venuši.

Opomenout nesmíme ani jméno Karla Absolona, archeologa, který sošku objevil.


Věstonická Venuše byla vytvořena někdy v období 29 000 – 26 000 let př. n. l. Tehdy měly na Moravě sídlit skupiny lovecko-sběračských klanů.

Ti vytvořili skupinu, u nás zvanou pavlovien podle pálavské obce Pavlov a archeology nazývanou gravettien. Zažitý je pak samozřejmě termín „lovci mamutů“,i když není správný.

Soška o výšce 11 cm byla nalezena ještě s dalšími artefakty (kamenné nástroje, zvířecí kosti apod.). Originální Venuši ale neuvidíte.

Ta je uložena ve sbírkách Moravského zemského muzea v Brně a vystavuje se pouze při zvláštních příležitost. Jinak je nahrazována zdařilými kopiemi.

Archeopark Pavlov ukazuje život dávných Evropanů

Pár kilometrů za Dolními Věstonicemi se nachází Pavlov a v něm poměrně nový Archeopark. Pokud se tam vydáte pěšky kolem novomlýnských nádrží, zastavte se na konci Věstonic u tzv.

Kalendáře věků, kde uvidíte geologické vrstvy usazované během 100 000 let.

Samotný Archeopark je expozicí, která ukazuje významnou pravěkou lokalitu z doby lovců mamutů. Trošku připomíná velké betonové bunkry, ale to je jen první dojem. Když vejdete dovnitř, ocitnete se v úplně jiném světě.

Vnitřní expozice má přes 500 metrů čtverečních a ukazuje historii zdejších výzkumů. Věnuje se světu, v němž žili dávní Evropané před 30 000 lety. Jak žili, tvořili i umírali.

Uvidíte originální kamenné nástroje, kostěné předměty, šperky či sošky. Expozice se dále věnuje i lovu, každodennímu životu nebo pohřbívání a obřadům s tím spojených.

Při příchodu uvidíte krátký film, který vás do celé úchvatné epochy naší a vlastně celé evropské historie uvede.

Tvůrci archeoparku, jehož stavba byla dokonce v roce 2016 oceněná prestižní cenou Stavba roku, odvedli skutečně bravurní práci.

Vinohrady na každém rohu

Když se hovoří o Pálavě, není možné zapomenout na zdejší vinice. Protože kde jinde ochutnat lepší víno než právě zde. Vydejte se některou ze zdejších naučných stezek a poznejte vinařskou historii.

  • Vinařská naučná stezka Mikulov: trasa dlouhá 20 km vhodná pro pěší i cyklisty. Seznamuje s vinařskou historií kraje pod Pálavou.

  • Mikulovská stezka: tato trasa je určena pro cyklisty. Měří 82 km a vede mikulovskou vinařskou podoblastí a projedete i Lednicko-valtickým areálem.

  • Moravská vinná stezka: trasa pro cyklisty dlouhá 280 km je určena všem, kdo chtějí poznat historii vína a vinic opravdu podrobně. Vede všemi moravskými vinařskými podoblastmi.

Zažijte dobrodružství v kraji plném zázraků

Pálava má něco pro každého. Pro jednotlivce toužící po odpočinku, pro aktivní milovníky pohybu, kteří chtějí využít zdejší stezky a cyklotrasy i pro ty, kdo rádi poznávají historii naší země.

Díky své kvalitní síti turistických tras je ideální k pořádání různých teambuildingových setkání ať už ve spojení s poznáváním historie, ochutnáváním dobrého vína nebo třeba akční hrou v terénu.

Vhodná aktivita se zde najde pro každého.