Karlovy Vary: Je libo film nebo minerální pramen?

Karlovy Vary: Je libo film nebo minerální pramen?

Tady máte osušky a prostěradla. Finská sauna je aktuálně nastavena na 89 °C a vzadu máme ještě tureckou saunu s Kneippovou koupelí,” jsme instruováni na recepci, jak se máme chovat na wellness víkendu v jednom z nejznámějších českých lázeňských měst - v Karlových Varech.

Kam až sahá historie lázeňství?

Nejstarší lázně ve světě jsou datovány do čtvrtého tisíciletí před naším letopočtem. Vznikaly ve velkých protoindických městech (města ležící v povodí řeky Indus). Bazény a městské lázně se ale neobjevují jenom v protoindické kultuře. Na základě nalezených papyrusů je prokázáno, že i ve Starém Egyptě existovaly velké lázně. Údajně měly sloužit i dělníkům na stavbách pyramid k tomu, aby se po náročné práci mohli zchladit a dodržovat tak hygienická pravidla.

Jak šel vývoj lidstva, tak se záliba v lázních objevuje i v dalších civilizacích. Tento trend se tak nemohl vyhnout ani starověké Číně, kdy tady k největšímu rozmachu dochází za vlády dynastie Čou (1100 až 300 př.n.l.). V Japonsku se první lázně objevují až s větším rozmachem buddhismu.

Co je zajímavější, tak před naším letopočtem nebylo nic neobvyklého, že lázně byly společné pro obě pohlaví. Teprve později došlo k oddělení a dnes už jsme zase zvyklí chodit do sauny společně. I v případě teploty vody v termálech došlo vývojem času ke změně. V dnešních lázních, wellnesech a bazénech očekáváme teplotu vody okolo 37 °C. Ale například v Japonsku dosahovala teplota vody v bazénech až pro nás nepředstavitelných 50 °C.

Lázeňství v Čechách

U nás se nejčastěji setkáte s termálními lázněmi (vyvěrají v nich horké prameny), případně minerálními. Ale existují i další typy lázní, například bahenní a sluneční. Jaká však byla historie českého lázeňství?

Už přibližně v 15. století si lidé začínají více všímat a uvědomovat blahodárné účinky minerálních a horkých pramenů na našem organismu. Kolem těchto pramenů se proto sdružuje větší skupina lidí a zakládají se budoucí lázeňská města. Ovšem největší rozmach zaznamenaly lázně až na přelomu 18. a 19. století. Toto období je svázáno s pokrokem ve vědě i technice. Původní malebná, ale malá lázeňská městečka tak dostala jiný ráz. Začaly se stavět velké lázeňské domy a kolem nich budovat kolonády. Rovněž dochází k většímu důrazu na ochranu kvality vyvěrajících pramenů.

Naše republika je relativně dost bohatá na výskyt termálních pramenů, kolem kterých začala vznikat právě zmiňovaná města. Mezi pak ty neznámější lázeňská města dnešní doby patří Karlovy Vary, Mariánské a Františkovy lázně v západních Čechách. Tato města jsou vyhlášená především u zahraniční klientely a to nejenom v dnešní době. Vždyť Karlovy Lázně se mohou pyšnit návštěvou anglického krále Eduarda VII. nebo ruského cara Petra Velikého. Léčil se tady ale například i spisovatel Goethe, skladatelé Beethoven nebo Wagner.

Karlovy Vary se honosí krásnou kolonádou i udržovaným historickým centrem. Každoročně se tady koná Mezinárodní filmový festival, kdy ten první tu byl uspořádán již v roce 1946. Kromě festivalu nebo lázní si tady spolu s kolegy můžete užít napínavé odpoledne s tabletem v ruce při firemní akci.

Štítky

Do Karlových Varů nejen za lázněmi

Téměř 50 tisícové město, které leží asi 110 km na západ od našeho hlavního města, každoročně od roku 1946 hostí Mezinárodní filmový festival. Ale nejenom filmy je toto město proslaveno. Už léta se sem sjíždí česká i zahraniční klientela do lázní, neboť tady vyvěrají léčivé minerální prameny. I vy s kolegy z práce se sem můžete vypravit a proběhat historické centrum města při napínavé hře s tabletem v ruce.