Work-Life Balance
Nemá-li člověk rovnováhu mezi prací a rodinou, dříve nebo později dojde k vážným problémům. Odborníci to přirovnávají k chůzi na kraji propasti. Buď se podaří ji přejít a nějak to vybalancovat nebo dojde k pádu.
Takzvaný work-life balance je schopnost najít kýženou rovnováhu mezi prací a rodinou. Jak už bylo zmíněno, tuto rovnováhu se dlouhodobě nedaří najít až pětině zaměstnaných Čechů.
Podle časopisu 100+1 až sedm procent Čechů pracuje více jak 50 hodin týdně. V každodenním životě to znamená, že nejsou se svými blízkými, ať už jde o nejbližší rodinu nebo přátele.
A to se dříve nebo později projeví.
Syndrom vyhoření
Se syndromem vyhoření se poslední roky potýká stále více lidí. Jaké jsou jeho nejčastější příčiny?
Může jít o následující:
-
pracovní přetížení neboli přesčasy,
-
přílišné používání techniky, která umožňuje „být v práci“, i když jsme fyzicky doma,
-
obava ze ztráty zaměstnání,
-
touha po neustálém kariérním růstu.
Jak rovnováhu najít
Co praktického se dá udělat pro to, aby člověk našel zmíněný balanc a přitom nevyhořel? Odborníci se shodují na několika krocích, bez kterých se rovnováha najít nedá. Jedná se například o následující doporučení.
Rodina na prvním místě
Může to znít otřepaně, ale rodina má být na prvním místě. Nekonečné přesčasy mohou svědčit o neuspořádanosti vztahů. Když jste s rodinou, buďte s ní, nejen vedle ní. Dělejte věci společně.
Buďte off-line
-
Když přijdete domů, zkuste mobil odložit a být s blízkými.
-
Když odpočíváte, mobil vypněte nebo ho nastavte do klidového režimu.
-
Naučte se používat režim „letadlo“.
-
Neberte s sebou mobil do postele.
Tip: Vyzkoušejte takzvaný technický detox. Dejte si rodinnou výzvu, že strávíte 24 hodin bez techniky, jakou je mobil, tablet nebo počítač.
Naučte se říkat „ne“
Jistý biblický citát říká: „Ať vaše „ano“ znamená ano, vaše „ne“ ne“. Nebojte se odmítnout další práci, pokud by to ohrozilo slib, který jste dali rodině. Myslete i na svoje zdraví.