Jak by dopadl střet černé díry se Zemí?

Jak by dopadl střet černé díry se Zemí?

O černé díře už slyšel snad každý. Jedná se o kosmický objekt, jehož gravitační síla je tak obrovská, že dokáže pohltit i celé hvězdy.

Jak by to tedy teoreticky vypadalo, kdyby se z ničeho nic objevila takováto černá díra v těsné blízkosti naší planety? A měli bychom vůbec možnost se účinně bránit?

Co přesně černá díra je?

Než si řekneme, co by pro nás střet s černou dírou znamenal, si potenciální problém pořádně představíme. Za prvé, černá díra ve skutečnosti není žádnou dírou. Alespoň tedy ne takovou, jak ji chápeme tady na Zemi. 

Jaký je její reálný tvar ve skutečnosti s určitostí nikdo neví. Černá díra je totiž v temném vesmíru prakticky neviditelná, tedy pokud zrovna nehoduje na nějaké hvězdě.

V takových případech mohou teleskopy zachytit paprsky, jež jsou aktuálně pohlcovány. I když aktuálně je v kosmu hodně relativní pojem. 

Události, které dnes můžeme pozorovat teleskopem, se mohly stát klidně i v dobách egyptských faraonů, případně ještě mnohem dříve. Při pozorování čehokoliv jsme totiž zcela závislí na rychlosti světla a vzdálenosti.

Ještě poměrně nedávno byly černé díry pouhou neprokázanou teorií. Díky moderním technologiím a novým metodám, jež se při pozorování vesmíru začaly uplatňovat, mohou už vědci černé díry v kosmu vcelku bezpečně lokalizovat.

Ovšem pouze za předpokladu, že nějak ovlivňují své okolí.

Cesta do jiných světů

Spousta fantastů i regulérních vědců se domnívá, že černá díra je mimo jiné také cestou do jiných dimenzí. Pro tuto teorii však neexistuje žádný hmatatelný důkaz.

Ve skutečnosti nikdo nemůže s určitostí vědět, jak to uvnitř černé díry vypadá, pokud vůbec nějak. K černé díře se totiž nelze z pochopitelných důvodů dostatečně přiblížit, a to i kdybychom k tomu měli patřičné technologie. 

Dle obecné teorie relativity vnitřek černé díry představuje singularitu, v níž neexistuje prostor ani čas. Takovéto místo je pro člověka v podstatě nepředstavitelné, jelikož naše mysl zná jen standardní realitu. 

Špagetová Země

Přímo do nitra černé díry sice nevidíme, avšak můžeme pozorovat, co se děje v její blízkosti. Veškeré objekty, jež se přiblíží, jsou černou dírou nemilosrdně pohlceny. Její gravitace je natolik brutální, že dokáže konzumovat i hvězdy mnohonásobně větší než naše Slunce.

Díky tomu víme, že se pohlcované objekty natahují podobně jako vařené špagety. Totéž by se bezpochyby stalo i s naší planetou. Nemusíme se však obávat, že by nás černá díra vcucla takto prodloužené. 

Kdyby se zítra poblíž Marsu z ničeho nic zjevila černá díra, nejprve by Zemi zbavila atmosféry.

Následně by vlivem slapových sil začala planeta praskat, což by mělo za následek obrovské magmatické erupce a až poté by následovalo samotné natažení. V té době by už samozřejmě lidstvo neexistovalo. 

Štítky

Vesmír je plný černých děr

Dnes již víme, že vesmír je plný černých děr. Kdyby se nějaká větší ukázala u našeho prahu, neměli bychom nejmenší šanci vyklouznout. Naštěstí se v naší blízkosti nic takového nenachází.

Nejbližší černá díra, o které víme, řádí daleko od nás, a sice zhruba 25 000 světelných let.