Oběť historických zvratů
Podle pověsti založil hrad Veveří mladý vévoda jménem Konrád. Ten vyrazil do zdejších lesů na hon a zabloudil. Usnul a zdál se mu sen o hradu, který se vypíná na vysoké skále. Když se probudil, uviděl kolem sebe tucty veverek. Vydal se za nimi a ony ho dovedly právě na onu skálu. Konrád tu nechal skutečně postavit hrad a pojmenoval ho po svých zvířecích průvodcích.
Ve skutečnosti hrad patrně založil markrabě Přemysl, otec krále Václava I. První písemná zmínka o objektu pochází z roku 1234, kdy sloužil jako lovecký hrádek. Jeho historie je více než pestrá.
Stal se němým svědkem mnohých velkých historických událostí – od husitských válek až po tu třicetiletou. Uškodilo mu jak drancování Švédů, tak následné plenění vojsky pruskými. Ani dvacáté století objektu nepřálo. Sloužil jako výcvikový prostor nacistům, lesnické učiliště nebo mezinárodní studentské centrum. A po celou dobu chátral…
Teprve roku 1999 přešel pod správu Národního památkového ústavu v Brně a dočkal se postupné rekonstrukce.
Noblesní pokoje i půdní prostory
Dnes je hrad Veveří velkým turistickým lákadlem. Můžete se na něj vydat pěšky, na kole nebo třeba parníkem, který vás přes Brněnskou přehradu doveze až pod hrad.
Na místě na vás budou čekat čtyři prohlídkové okruhy. První z nich vás zavede do reprezentačních salonů prince z Vasy, které jsou zařízené ve stylu empíru a biedermeieru.
Pokud vás zajímá spíše stavebně-historický vývoj hradu, vydejte se na speciální okruh, kde si celý objekt prohlédnete od sklepů až po půdu.
Venkovní areál hradu můžete navštívit bez průvodce. Projděte se po nádvořích a pokochejte se okolím z Prachové věže.
V neposlední řadě můžete zavítat na speciální výstavu věnovanou moravským Lucemburkům, kde se poučíte o jejich roli v dějinách Moravy i samotného hradu.