Filmy podle počítačových her

Filmy podle počítačových her

Proč vzniká stále více filmů podle počítačových her a které jsou ty nejlepší? Filmy a hry byly dlouhou dobu dvě oddělené nádoby. To se však začalo na počátku devadesátých let měnit.

Nejprve se dostal na stříbrná plátna Super Mario, který však byl propadák. Za pár let ho ovšem následoval Mortal Kombat, jenž si už vedl o poznání lépe. 

A právě i díky jeho kasovnímu úspěchu začala hollywoodská studia stále více koketovat s myšlenkou na zfilmování populárních herních titulů.

Vzestup herního průmyslu

V devadesátých letech byl Hollywood na svém vrcholu. Po konci Studené války se mu otevřely nové trhy, což znamenalo pro prakticky všechna hollywoodská studia pohádkové zisky. 

Ještě lépe se však rozjel průmysl herní. Hodně za to mohl technologický rozvoj, díky kterému se staly osobní počítače nejen výkonnější, ale zároveň i cenově dostupnější. Během jedné dekády se tak stalo PC běžnou součástí velké části domácností, a to i v našich zeměpisných šířkách. 

Hry se však nestaly populárnější pouze díky osobním počítačům. Velkou roli na vzestupu herního průmyslu měly i konzole, hlavně tedy první verze Playstationu. Toho se celosvětově prodalo něco málo přes sto milionů.

Není tedy divu, že filmoví producenti začali mít spadeno na ty nejpopulárnější herní značky typu Tomb Raider či Doom. Ve své době je totiž hrály miliony hráčů, což byl příslib tučných zisků.

Adaptace těchto herních titulů sice nedopadly kdovíjak slavně, avšak to hollywoodská studia nezastavilo. I proto za posledních dvacet let vzniklo velké množství snímků, které měly za předlohu některou z mnoha slavných počítačových či konzolových her. Které patří mezi ty nejslavnější?

Resident Evil

Tato značka je na plátně kin i na televizních obrazovkách jako doma. Nejenže vzniklo hned několika celovečerních filmů s Millou Jovovich, ale také byly natočeny i japonské snímky, jež byly vytvořeny kompletně na počítačích. Ty se na náš trh dostaly ve formě DVD. 

Zatímco hollywoodská verze Resident Evil měla s tou herní společné maximálně tak jméno a několik málo základních propriet, japonské filmy rozvíjely původní herní příběh. 

Silent Hill

Silent Hill byl ve své době jedním z hlavních herních konkurentů série Resident Evil. Nebyl však tak akční a vynikal spíše tísnivější atmosférou. A přesně tuto specifickou atmosféru se podařilo režisérovi Christopherovi Gansovi v roce 2006 převést do filmové podoby. 

Snímek se odehrává ve městě Silent Hill, kam se hlavní hrdinka vydává hledat svou malou dceru. Na rozdíl od filmů Resident Evil s Millou Jovovich, které se hrou jen volně inspirují, je Silent Hill vcelku věrnou adaptací. A právě i proto patří tento snímek mezi dodnes zbožňovaná díla.

Super Mario Bros. ve filmu

Zatímco první filmové zpracování Super Maria bylo učiněnou katastrofou, nová reinkarnace z roku 2023 se stala filmovou událostí. Hodně tomu pomohlo i rozhodnutí udělat film kompletně na počítači.

Velkým dílem se na úspěchu podílel i dobrý scénář. Děj filmu sice není komplikovaný, avšak velmi dobře utíká a dokáže zabavit jak nejmenší diváky, tak i jejich rodiče. Jedná se o jeden z prvních vyloženě rodinných filmů na motivy her.

Štítky

Trend, kterému se nevyhneme

Filmy, jež vychází z her, už dávno nejsou žádnou Popelkou, právě naopak. Očekává se, že herní adaptace budou v blízké budoucnosti pro filmový průmysl podobně důležité jako byly ještě donedávna komiksy.