Oblíbený turistický cíl
Majestátní hradní a zámecký komplex je druhým největším v České republice. V tomto ohledu jej předčí jedině Pražský hrad. Českokrumlovský areál je hojně navštěvovaný jak českými, tak zahraničními turisty a v roce 1992 se dočkal zápisu na seznam Světového dědictví UNESCO.
V současné době se tu můžete pokochat interiéry z 16., 18. a 19. století, ale třeba také vystoupat na zámeckou věž, prozkoumat hradní hladomornu nebo se podívat do rozlehlé zahrady.
Něco z historie
Skalnaté návrší, na němž dnes krumlovský hrad a zámek nalezneme, bylo osídlené už v době bronzové. Gotický hrad tu pak někdy kolem roku 1250 založili páni z Krumlova.
Ti ovšem vymřeli již v roce 1302 a jejich majetek zdědili jejich příbuzní, Rožmberkové. S nimi začíná období rozkvětu a hrad se proměňuje v honosnou renesanční stavbu. Na počátku 17. století pak Petr Vok z Rožmberka prodává panství kvůli vysokým dluhům císaři Rudolfu II. Habsburskému.
Komplex posléze přechází do majetku Eggenbergů a později Schwarzenbergů. Ti jej vlastnili až do poloviny 20. století, kdy se stal majetkem Československého státu. V roce 1989 byl areál vyhlášen národní kulturní památkou.
Od interiérů po zahradu
Dnes si na Českém Krumlově přijdou na své zapálení milovníci historie i umění. Kromě dvou prohlídkových okruhů na návštěvníky čeká také celá řada dalších lákadel. Jedním z nich je například hradní muzeum, kde si můžete prohlédnout množství cenných exponátů, které byly dlouhou dobu ukryté v depozitářích.
Zdatní turisté mohou vystoupat na zámeckou věž, která je pro krumlovský areál tak typická. Po 162 schodech se dostanete na vyhlídkový ochoz, z něhož je nádherná podívaná do okolí.
Minout byste samozřejmě neměli ani proslulé zámecké divadlo. Patří totiž k nejzachovalejším barokním divadlům na světě. Dochovala se originální budova, ale i kulisy, kostýmy nebo libreta.
Slavným divadelním unikátem je ale i venkovní otáčivé hlediště. To najdete v nádherné zámecké zahradě. Vzniklo v roce 1958 a nevšední divadelní zážitek si tu lze vychutnat i v současnosti.
Navštívit můžete ale i další expozice. Třeba knížecí konírnu, kde si prohlédnete historické povozy, nebo kovárnu s autentickou ukázkou kovářského řemesla.