Matematika na hvězdném nebi

Matematika na hvězdném nebi

Proxima Centauri je nejbližší hvězdou sluneční soustavy. Nachází se ve vzdálenosti 4,22 světelných let od Země, tj. přibližně 1,3 parseku. Jedná se o červeného trpaslíka v souhvězdí Kentaura. Pokud ale pohlédneme na naše nebe, vidíme tisíce dalších hvězd. Jsou odlišné s různým jasem i velikostí. Ti největší obři by v naší soustavě svou velikostí pohltili i Saturn. Taky jste si někdy kladli otázku, kolik těch hvězd ve vesmíru vlastně je?

Číselné vyjádření nemá smysl

Pokud se nejprve zaměříme na hvězdy, které jsou z naší planety Země vidět pouhým okem, tj. viditelné hvězdy do magnitudy 6,5, pak jich je překvapivě málo. Udává se, že jich je okolo 9100. Nesmíme ale zapomenout, že nebe nám z poloviny obzoru zakrývá sama planeta. Takže v danou chvíli může člověk v konkrétním místě na Zemi vidět jen přibližně polovinu z uvedeného čísla. Tedy za opravdu dobré viditelnosti na noční obloze vidíme asi 4500 hvězd.

Připomeňme, že logaritmickou veličinu magnituda používají astronomové k vyjádření, jak moc je zkoumaná hvězda jasná. Čím větší magnitudu hvězda má, tím je méně viditelná (jasná). 6,5 je hranice pro viditelnost lidským okem, tj. bez speciálního vybavení (dalekohledu, teleskopu).

Vědci samozřejmě zkoumali množství hvězd v naší Galaxii a na základě stanovení “průměrnosti Galaxie” mezi dalšími vesmírnými galaxiemi se snažili odhadnout celkové množství hvězd ve vesmíru. Mléčná dráha obsahuje cca 2x10^11 hvězd, tedy nějakých 100 miliard hvězd. Už toto číslo si neumíme nijak představit či porovnat. Proto ani číselné vyjádření všech hvězd ve vesmíru nedává smysl.

Pokud by naše Galaxie patřila k těm průměrným co do velikosti, tak statisticky je ve viditelném vesmíru maximálně 10^22 hvězd, tj. nějakých deset tisíc triliónů hvězd. Ve skutečnosti je naše Mléčná dráha spíše nadprůměrná.

Koukáme do minulosti

Pohledem na hvězdné nebe koukáme do minulosti. Například největší známá hvězda VY Canis Majoris se nachází tak daleko od Země, že světlu trvá celých 5000 let, než se k nám dostane. Z hlediska dějin to znamená, že pokud by pozorovatel na této hvězdě zkoumal Zemi, viděl by výstavbu pyramid v Egyptě nebo počátky stavby ve Stonehenge.

Na tento nesporný fakt se často zapomíná. Je to dáno asi tím, že galaxie a hvězdy máme mnohem více spojené se sci-fi a budoucností: mezigalaktickým bojem o moc, putováním mezi hvězdami, apod. Filmů s hvězdnou tematikou je celá řada. Nejznámějším je Star Wars (Hvězdné války). O úspěchu této ságy svědčí hned několik faktů. Všech sedm filmů bylo nominováno na Oscary a zaznamenalo značný komerční úspěch. Hodnocení jednotlivých ság na ČSFD dosahuje obvykle 80 % a více.

Říká se, že co se stalo, stalo se a nezměníme to. Žít máme přítomností pro budoucnost. Proto vyrazte do hvězdné budoucnosti s kolegy v rámci galaktického teambuildingu.

Štítky

Putování mezi hvězdami

Nejbližší hvězdou ke Slunci je Proxima Centauri. Naopak největší známou hvězdou je VY Canis Majoris, ze které putuje světlo 5000 let k Zemi. Ovšem hvězdné nebe nad námi obsahuje tisíce dalších viditelných let a celý vesmír pak desetitisíce triliónů hvězd. Nemá smysl si toto číslo představovat, mnohem lepší je mezi hvězdami putovat. Alespoň v rámci galaktické firemní akce.