GPS software a portály pro orientaci a navigaci v terénu

GPS software a portály pro orientaci a navigaci v terénu

Ještě před pár lety jsem k pohybu v terénu využíval klasických map a buzolu. V současnosti jsou možnosti podstatně širší, přístroje jsou sofistikovanější, přesnější, dražší, ale i zrádnější. K dispozici je celá řada zařízení, aplikací, softwaru a on-line technologií, které lze k orientaci a navigaci využít.

Aplikace a software v roce 2016

Tento článek se týká aplikací pro Android, softwaru pro Windows a on-line nástrojů pro outdoor aktivity. Týká se roku 2016, takže pokud čtete tento článek v pozdějších letech, některé z těchto aplikací už nemusí existovat, mohou přejmenované, nebo už mohou mít odlišné funkce. Taktéž netvrdím, že se jedná o nejlepší a uživatelsky nejpříjemnější aplikace, je to zkrátka software, který pravidelně v současnosti využívám. Tento software je pochopitelně nutné používat ve spojení s hardwarem (počítač, smartphone, GPS zařízení…), kterému se věnuji v jiném článku.

Software pro desktopová Windows (Windows 10)

Garmin BaseCamp

Základní software pro komunikaci a ovládání vašeho GPS zařízení. Starší verze se jmenovala MapSource, ale s tou zkušenosti nemám. Pomocí tohoto software můžete vyvářet, editovat, mazat, kopírovat, přejmenovávat vaše GPS trasy a souřadnice, spravovat vaše mapové podklady, ukládat trasy do cloudu a updatovat firmware vašeho GPS zařízení.

Software vyvinula firma Garmin, takže pochopitelně pracuje se všemi GPS zařízeními Garmin, v mém případě s Garmin 64s. Nemám zkušenost s připojováním zařízení jiných výrobců. Snažil jsem se najít i aplikaci pro Android, ale zjistil jsem, že BaseCamp v mobilní verzi existuje pouze pro zařízení iPhone (nevím jak moc je aplikace odlišná od desktopové verze). Pro Android jsem našel pouze aplikaci Garmin Connect, která je určena k jiným účelům (statistiky při sportu).

Google Earth Pro

Zdarma byla dříve Google Earth pouze v okleštěné verzi, nedávno byla uvolněna zdarma i její profesionální verze. Můžete detailně prozkoumat místa, na která se normálně nedostanete, případně se můžete teoreticky připravit na specifika terénu, do kterého se chystáte. Z aplikace Garmin BaseCamp, nebo z portálu Alpenvereinaktiv.com si stáhnete souřadnice tras v KLM formátu a trasy se vám v Google Earth Pro zobrazí, jako kdybyste trasu prolétávali letadlem. Štěstí přeje připraveným a díky tomuto software připravení být můžete.

ON-LINE nástroje – weby a webové aplikace

www.alpenvereinaktiv.com

Tento web je ztělesněním snů všech outdoorových nadšenců i profesionálů. Jedná se o webový portál organizace Alpenverein. Existuje v německé a anglické jazykové mutaci. Můžete si přes něj koupit mapy, můžete používat mapy on-line i off-line, můžete plánovat své treky, hledat chaty v alpském regionu, a také tento portál pracuje jako sociální síť. Lze ho velmi dobře využít v kombinaci s dalšími nástroji i samostatně.

Já si zde pravidla naplánuji trek (webová aplikace umí GPS routing) a pak si trasu stáhnu do GPS 64s nebo do BaseCampu, podívám se na ni v Google Earth, nebo si ji uložím off-line i s mapou do mobilu. Všechny naplánované trasy si můžete exportovat do PDFka a vytvořit pěkné tištěné materiály pro členy vašeho treku nebo expedice.

Zpravidla pracuji takto:

  1. Teoretický průzkum (fotky, průvodci, statistiky, doporučení) a najdu si vybrané trasy na portálu www.wikiloc.com. Stáhnu si koordináty reálně prošlé trasy.

  2. Koordináty nahraji na www.alpenvereinaktiv.com a trasu upravím dle mých preferencí. Pak si upravenou trasu stáhnu v GPX a KLM formátu a uložím off-line do mobilu.

  3. Podívám se na trek na Google Earth (KLM) a případně ještě lehce zedituji v Garmin BaseCamp (GPX).

  4. Pak ji nahraji i s mapou do Garmin 64s a vesele používám v terénu.

  5. Když se mnou do hor jede ještě někdo další, vytisknu i papírové materiály s mapu, trasou a statistikami.

www.mapy.cz

Seznam.cz zapracoval na svém mapovém portálu Mapy.cz opravdu pořádně. Již dříve byla jejich turistická vrstva on-line map unikátní, ale byla k dispozici jen pro Česko a Slovensko. V posledních letech Seznam navázal strategická spojenectví, a tak se mapy rozrostly o Open Street Maps s vlastní turistickou vrstvou a satelitní snímky Microsoft Bing Maps. Pokrytí je tak už hodně široké. Ve spojení s vlastní mobilní aplikací a plánovacími funkcemi je na tento mapový portál radost pohledět. Moc se těším, jakým směrem budou Mapy.cz směřovat do budoucna.

www.maps.google.com

Jednoznačně nejrozšířenější on-line mapy. Obsahuje mapová data celého světa. Velmi dobré satelitní snímky, použitelná auto-navigace, propojení s Google službami. Webový portál i mobilní aplikace. Nicméně pro použití v horském terénu a off-line to není moc použitelné. Chybí turistická vrstva a spousta dalších funkcí.

www.wikiloc.com

Velmi zajímavá sociální síť pro cestovatele. Více než 2 miliony uživatelů nahrává a sdílí své treky a cesty. Můžete získat spoustu informací o vytouženém treku (GPS souřadnice, obrázky, popis cesty, statistiky). Když přesně nevíte jaké treky v cílové destinaci absolvovat, můžete zde najít spoustu inspirace.

Portál disponuje poměrně sofistikovaným systémem vyhledávání a filtrování (délka treku, náročnost, atd.), díky kterému si najdete přesně ten trek, který vám vyhovuje. Bohužel trek nelze přímo na portálu editovat, data si musíte stáhnout a editovat pomocí jiného nástroje. Existuje i mobilní aplikace ve free i placené verzi (navigační funkce a off-line mapové podklady).

www.findmespot.com

Stránka která zobrazuje vaši aktuální pozici v terénu. Musíte mít u sebe satelitní zařízení Spot od firmy Globalstar, které nahrává průběh vaší trasy a uploaduje ji na tento mapový portál do vašeho účtu. Odkaz na konkrétní mapu můžete sdílet s rodinou nebo přáteli, kteří tak budou mít přehled o vašem pohybu.



A co mobilní zařízení?

Tento článek se věnoval aplikacím, softwaru a portálům, které budete využívat převážně ve spojení s notebookem při plánování vašeho treku. V další kapitole se podíváme na Android aplikace pro mobilní zařízení, které využijete přímo v terénu.

Doporučujeme tyto akce