GPS, elektronika a cestování

GPS, elektronika a cestování

V horském terénu už dlouhou dobu necestuji pouze s papírovou mapou a buzolou. Za několik posledních let se objevila na trhu celá řada elektronických zařízení, která usnadňují orientaci a navigaci, komunikaci i komfort. Fotoaparáty jsou čím dál menší a fotí čím dál lépe, GPS zařízení jsou stále přesnější a pomocí telefonu se dovoláte i na místech dříve nemysitelných. V tomto článku se věnuji zařízením, která v terénu aktivně využívám.

GPS zařízení - Garmin 64s

Navigační přístroj Garmin 64s je něco jako můj elektronický outdoorový bratr. Sice stále používám klasické papírové mapy, nicméně většinou už jen pro celkový přehled o trase a plánování trasy. Přímo v terénu už se většinou orientuji pomocí elektronických map. Oceňuji zejména to, že mám naprosto přesnou informaci o aktuální poloze. To ovšem souvisí s menší komplikací a tou je dostatečná zásoba baterií. V případě, že trasu i nahrávám (s nejnižší možnou citlivostí), vydrží mi zařízení na jeden pár AA baterií cca 2 dny (nutno podotknout, že používám levné baterie, které se prodávají ve velkých baleních, nic speciálního).

Garmin 64s není úplně malé zařízení, ale jeho kvalita tuto velikost vyvažuje. Obsahuje citlivý GPS přijímač i GLONASS přijímač, elektronický kompas, barometr, výškoměr a má spoustu dalších funkcionalit. Toto zařízení je odolné vůči působení vody, teploty i proti nárazům. Jediná věc, která dle mého názoru zasluhuje vylepšení, je odolnost displeje. Hned po první akci byl displej pokryt škrábanci a nedá se vyměnit tak snadno, jako například u outdoorové kamery GoPro 5. Ale na trhu je celá řada ochranných folií, které doporučuji používat už od první chvíle.

GPS 64s toho umí opravdu hodně, i když občas není snadné konkrétní funkci v rozvětveném menu najít. 64s je rozhodně dobrá volba, pokud hledáte spolehlivé GPS zařízení. Pokud hledáte cenově zajímavější alternativu, dobrou volbou je také Garmin eTrex 30x. Obsah a mapové podklady přístroje spravuji pochopitelně přes počítač pomocí programu Garmin BaseCamp.

Satelitní lokátor - Globalstar Spot

Globalstar Spot je zajímavé satelitní zařízení zejména pro případ, že cestujete po světě sami. Tento lokátor komunikuje se satelity společnosti Globalstar, kterým odesílá vaši pozici a pohyb v terénu. Tato pozice se zobrazuje na mapě ve vašem profilu na speciálních webových stránkách. Odkaz na tyto stránky můžete poslat své rodině a přátelům, kteří tak mohou sledovat vaši pozici.

Zařízení má také speciální záchranné tlačítko, které vám může zachránit život. V případě zranění tak můžete odeslat vaše přesné souřadnice, podle kterých vás naleznou záchranné složky. S tím je ovšem spojeno zakoupení pojištění a případně dalších služeb, které společnost nabízí. Já používám starší verzi tohoto messengeru, v roce 2016 přišla na trh nová verze lokátoru, která se jmenuje SPOT Gen3.

V případě, že o koupi Spotu přemýšlíte, tak napřed zvažte, do jakých oblastí budete cestovat. Síť Globalstar nemá některé destinace dostatečně pokryté. Spot nefunguje například v Himalájích (Nepál) nebo v Patagonii (Chile a Argentina). Dobře funguje v Evropě, na Islandu, v Brazílii, ale překvapivě i v Kyrgyzstánu (mapa pokrytí).

Satelitní telefon - Motorola 9505 v síti Iridium

Satelitní telefon je velmi drahá záležitost. Jsou však chvíle kdy vám může zachránit život, protože na celé řadě míst klasický mobilní telefon prostě nefunguje (Nepál, Kyrgyzstán, obecně odlehlé části hor). Na světě existují 4 satelitní operátoři: Iridium, Inmarsat, Thuraya a Globalstar.

Jen síť Iridum má opravdu celoplošné celosvětové pokrytí, včetně polárních oblastí. Za to si nechá pořádně zaplatit. Nový telefon se dá sehnat od cca 30 000 CZK, půjčení stojí kolem 300 CZK na den - pozor a to bez kreditu. Koupě kreditu je kapitola sama pro sebe, nejlevnější variantou je měsíční kredit v ceně cca 4000 - 5000 CZK. Za tuto cenu získáte možnost cca 80ti minut hovoru. Pro jednotlivce není takové zařízení úplně dostupné, nicméně pokud větší skupina lidí cestuje do opravdu divokých končin, zapůjčení satelitního telefonu doporučuji zvážit (pražský NAVISAT).

Občas se dají na internetových aukčních portálech koupit 10-15 let stará zařízení, která většinou stále spolehlivě fungují a od těch nejnovějších se zase tak radikálně neliší (např. Motorola 9505). Počítejte ale s tím, že velikost staršího telefonu odpovídá velikosti a hmotnosti menší cihly.

Powerbanka- ADATA

Čím víc elektroniky na cestě, tím víc problémů s napájením. Ne všude se dostanete zavčas k elektrické zásuvce a ne všude budete mít při ruce ten správný adaptér. Kupte si powerbanku s vysokou kapacitou (10 000 - 20 000 mAh) a dvěma rozdílnými napájecími výstupy. Na trhu je naštěstí nepřeberný počet zařízení, já používám ADATA PV110.

Hodinky - Suunto Core a Garmin Fenix 5x

Hodinky na cesty a do hor... to je kapitola sama pro sebe. Jaká značka? S GPS nebo bez? Osobně používám dva typy v závislosti na typu treku - jeho náročnosti, délce, možnosti přístupu k elektřině apod.

Suunto Core

Déle si rozumím s modelem Suunto Core. Na cestách využijete jejich vodotěsnost, několik časových zón, čas východu a západu slunce, výškoměr a kompas. Funkce storm alarmu mě bohužel příliš nepřesvědčila, stejně tak tvrdost sklíčka, neboť jsem ho velmi brzo poškrábal. Baterie vydrží v hodinkách cca rok a půl. Nicméně jsem přesvědčen, že se nají na trhu sehnat i mnohem levnější hodinky se stejnou funkcionalitou. Poslední dobou je používám spíše jako "pracovní hodinky" při realizaci firemních akcí, do terénu se snažím brát naopak hodinky s GPS.

Garmin Fenix 5x

S pořízením GPS hodinek jsem koketoval dlouho, zvažoval jsem buď Suunto Ambit (Vertikal nebo Peak), případně Garmin Fenix, nicméně přístroje ve verzi 3 mě nepřesvědčily. V průběhu roku 2017 dorazila na trh nová generace pětkové řady, konkrétně model Garmin Fenix 5x, který má k dispozici i mapové podklady. Hodinky jsou k dispozici se základní cyklomapou Evropy 1:100 000. Pokud chcete kvalitní mapu ČR i s turistickými značkami, musíte sáhnout do kapsy a za cca 3 tisíce dokoupit (pro hodinky k dispozici pouze na globálním e-shopu Garmin v digitální podobě. Pokud byste náhodou koupili mapu na SD kartě, tak je do hodinek nedostanete).

GPS funguje překvapivě dobře, do hodinek není problém nahrát i jiné typy map - osobně mám slušnou zkušenost s Open MTB Maps, ale pochopitelně ovládání není tak komfortní jako u klasické outdoor GPS. Tyto hodinky jsou pořád více sport-testerem, který se hodí víc jako navigátor a recorder trasy při běhání, jízdě na kole nebo plavání. Ve spojení s Garmin Connect pak můžete sledovat svoje výkonnostní statistiky. Ale není špatné je mít v horách s sebou, jakou náhradní GPS zařízení. Ještě se musím zdokonalit v nahrávání a organizaci předem vytvořených tras, nefunguje to úplně stejně jako u klasické Garmin 64s. Někdy se mi některé nahrané trasy ztrácejí a nevím čím to je. Bude ještě chvíli trvat, než se toto sofistikované zařízení naučím využívat opravdu naplno.
 

Doporučené čánky

Příliš mnoho elektroniky může někdy škodit

Za poslední léta můj balíček cestovní elektroniky pořádně narostl. Společně s náhradními bateriemi, adaptéry a obaly na elektroniku tak narostla i hmotnost batohu. Někdy navíc dojdou baterie a někdy se něco pokazí.

Hi-tech přístroje nejsou navíc nikterak levné, což v některých oblastech může být provokací a zvyšujete riziko okradení. Ne vždy je nutné s sebou brát všechna výše uvedená zařízení. Zejména pokud cestujete ve skupině, můžete se o elektronické vybavení podělit. V jiných případech vám postačí papírová mapa a buzola, i to někdy může stačit. 
 

Doporučujeme tyto akce